Üç dişli schıff bazı ligandları kullanılarak sentezlenen nikel komplekslerinin kristal yapılarının incelenmesi
  1. Tez No: 352041
  2. Yazar: FATMA ÇAĞNUR MERDANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında tek çekirdekli Nikel [Ni(HL1)2H2O], [HL1 = N–(2–hydroxyethyl)–5–bromosalicylaldimine], CAG1 ve iki çekirdekli nikel [Ni2(HL2)2(N3)2(EtOH)2], [HL2 = N–(2–hydroxyethyl)–3, 5–chlorosalicylaldimine], CAG2 kompleksleri sentezlenmiş ve komplekslerin kristal yapısı x-ışını kırınım yöntemiyle belirlenmiştir. CAG1 kompleksi P212121 uzay grubunda kristallenmiştir. Kompleksin asimetrik birimi tek çekirdekli Ni(HL1)2 molekülü ve bir su molekülünden oluşmaktadır. Nikel atomu kristalografik olarak farklı iki üç dişli schiff baz ligandından gelen iki phenoxo oksijen atomu, iki imin azot atomu ve iki hidroksi oksijen atomu ile altı koordinasyonlu bozulmuş oktahedral geometrik bir yapıya sahiptir. CAG1 kompleksinin kristal yapısında O—H•••O ve O—H•••Br hidrojen bağlarıyla bağlanarak ac düzleminde ve b ekseni boyunca istiflenmiş 3 boyutlu (3D) paketlendiği görülmektedir. CAG2 kompleksi P-1 uzay grubunda kristallenmiştir. Kompleksin asimetrik biriminde iki çekirdekli azit köprülü iki [Ni2(HL2)2(N3)2(EtOH)2] molekülü vardır. Nikel atomu ligandın iki phenoxo oksijen atomu, bir imin azot atomu, iki azit köprü grubu ve etanol molekülünün oksijen atomuyla altı koordinasyonlu bozulmuş oktahedral geometriye sahiptir. CAG2 kompleksinin kristal yapısında O—H•••O ve O—H•••N hidrojen bağlarıyla bağlanarak bc düzleminde ve a ekseni boyunca istiflenmiş 3 boyutlu (3D) paketlendiği görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Schiff bazı, tek çekirdekli Ni(II) kompleksleri, iki çekirdekli Ni(II) kompleksleri, kristal yapı analizi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mononuclear Nickel [Ni(HL1)2H2O], [HL1 = N–(2–hydroxyethyl)–5–bromosalicylaldimine], CAG1 and dinuclear Nickel [Ni2(HL2)2(N3)2(EtOH)2], [HL2 = N–(2–hydroxyethyl)–3, 5–chlorosalicylaldimine], CAG2 metal complexes have been prepared and the crystal structures of complexes are determined by the single crystal x-ray diffraction method. CAG1 complex crystallizes in orthorhombic space group P212121. The compound contains a mononuclear Ni(HL1)2 molecule and a water molecule of crystallization. The Ni(II) atom is six-coordinated by two phenolate O, two imine N and two hydroxy O atoms from two crystallographically different Schiff base ligands, forming an distorted octahedral geometry. In the crystal, molecules are linked by intermolecular O—H•••O and O—H•••Br hydrogen bonds, forming a three-dimensional network in ac plane and stacked along b axis. CAG2 complex crystallizes in triclinic space group P-1. The compound contains two dinuclear azido bridge [Ni2(HL2)2(N3)2(EtOH)2] molecule in the asymmetric unit. The Ni(II) atom is six-coordinated by two phenolate O, one imine N from Schiff base ligands and one O atom from ethanol molecule and two azido N atoms, forming an distorted octahedral geometry. In the crystal, molecules are linked by intermolecular O—H•••O and O—H•••N hydrogen bonds, forming a three-dimensional network in bc plane and stacked along a axis. KEYWORDS:Schiff base, mononuclearNi(II) complexes, dinuclearNi(II) complexes, crystal structure analysis.