Yeni tridentat sübstitüe pirimidin schiff bazları ve metal komplekslerinin sentezi, spektroskopik karakterizasyonu, termal, antimikrobiyal ve elektrokimyasal incelenmesi
Synthesis, spectroscopic characterization, thermal, antimicrobial and electrochemical investigation of new tridentate substituted pyri̇mi̇di̇ne schiff bases and their metal complexes
  1. Tez No: 398898
  2. Yazar: MEHMET EMİN HACIYUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, 1-amino-5-(4-metoksibenzoil)-4-(4-metoksifenil)pirimidin-2(1H)-on bileşiği ile 2-hidroksibenzaldehit, 2-hidroksi-5-metoksibenzaldehit, 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi-3-metoksibenzaldehit (o-vanilin) bileşiklerinin ayrı ayrı kondenzasyonundan sırasıyla PAS (L1H), PASM (L2H), PAN (L3H), ve PAV (L4H) olan yeni üç dişli Schiff bazı ligandlarısentezlenmiştir.Elde edilen bu ligandlar ile Co(II), Ni(II), Cu(II), Pd(II) asetat tuzları kullanılarak oktahedral ve karedüzlem yapısında mononükleerkompleksler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H ve13C NMR, UV-Vis, LC-MS/MS gibi spektroskopik ve TGA/DTA gibi termal yöntemlerle belirlenmiştir. Spektral tekniklerin yanısıraelementel analiz, manyetik duyarlılık ve elektrolitik iletkenlik tekniği de kullanılmıştır. Ayrıca bazı ligandların kesin yapıların belirlenmesinde X-ışını tek kristal kırınım yöntemi kullanılmıştır. Sentezlenen bütün bileşiklerin antibakteriyel ve antifungalaktiviteleri mikrodilüsyon metoduyla ve elektrokimyasal özellikleri ise dönüşümlü voltametri (CV) metoduyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the condensation of the compound 1-amino-5- (4-methoxybenzoyl) -4- (4-methoxyphenyl)pyrimidin-2(1H)-one with one of the compounds 2-hydroxybenzaldehyde, 2-hydroxy-5-methoxybenzaldehyde, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde, 2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde (o-vanillin) separately, new tridentate Schiff base ligands (PAS(L1H), PASM(L2H) PAN(L3H) and PAV(L4H) were synthesized. Tridentate square planar and octahedral structural mononuclear complexes have been synthesized by the reaction of acetate salts of Co(II), Ni(II), Cu(II), Pd(II) with obtained ligands. The structures of synthesized compounds were determined using spectroscopic techniques such as FT-IR, 1H and 13C NMR, UV-Vis, LC-MS/MS and by thermal method such as TGA/DTA.In addition to spectroscopy techniques elemental analysis, magnetic susceptibility and electrolytic conductivity were used. Antibacterial and antifungal activities of all compounds have been investigated 'with the method of micro dilution'. Also electrochemical properties of all synthetized compounds have been investigated 'with cyclic voltammetry (CV)'.