Gürsu (Bursa) yerleşim alanındaki temel zemininin jeo-mühendislik özelliklerinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak değerlendirilmesi
Geo-engineering evaluation at Gürsu (Bursa) residental area, using GIS
  1. Tez No: 352061
  2. Yazar: GÖKÇE DEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURCİHAN CERYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ülkemiz coğrafi ve jeolojik-jeomorfolojik konumu nedeniyle doğal afetlerle yüz yüzedir. Doğal afetlerin, büyük can ve mal kayıplarına neden olduğu ülkemizde özellikle yerleşim yerlerinde ayrıntılı jeolojik-jeoteknik çalışmaların yapılmasının gerektiği açıktır. Bu çalışmada, Gürsu (Bursa) ilçesinin yerleşim alanında yapılmış olan zemin etüt raporlarından, temsili 131 adet zemin etüt raporu seçilmiş ve bu raporlardan elde edilen jeolojik-jeofizik-jeoteknik veriler ile bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veriler ile Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımı kullanılarak temel zemin özelliklerinin değişimini ortaya çıkarmak amacıyla jeo-mühendislik haritaları; Eşyükselti, Eğim, Bitkisel Toprak Derinliği, Yeraltısu Seviyesi, Yeraltı Su Kotu, Birleştirilmiş Zemin Sınıflandırma sistemine göre Zemin Türü, Standart Penetrasyon Deneyi (SPT), Enine Dalga Hızı (Vs), Boyuna Dalga Hızı (Vp) ve Sismik Hız Oranı (Vp/Vs) sayısal haritaları üretilmiştir. Bu haritalar söz konusu alan için arazi kullanımına yönelik hızlı, ekonomik, güvenilir ve uygulanabilir kararların alınmasında bir temel oluşturmuştur. ANAHTAR KELĠMELER: Cbs, zemin etüt, zemin özellikleri, jeo-mühendislik haritaları, spt, Gürsu (Bursa)
Özet (Çeviri)
Our country faces natural disasters due to its geographical and geological-geomorphological position. It is certain to make detailed geological-geotechnical field studies especially in the residential areas that natural disasters cause huge losses of life and property. In this study, 131 representational soil investigation reports were selected from the studies which was made in the residential areas in Gürsu (Bursa) district and it was built a database in accordance with the reports that were acquired by geological-geophysical-geotechnical data. In order to obtain changes in basic soil properties, Geo-Engineering Maps; Contour Lines, Slope, Topsoil Depth, Phreatic Water, Groundwater Grade, Soil Type according to Unified Soil Classification System, Standard Penetration Test (SPT), Cross Wave Velocity (Vs), Compressional Wave Velocity (Vp), Vp/Vs Ratio and Streaming Capacity Digital Maps were produced by the software called Geographic Information Systems (GIS). These maps set ground for making decisions about using the land in a fast, economical, dependable and feasible way for aforementioned areas. KEYWORDS: Cbs, ground survey, ground features, geo-engineering maps, spt, Gürsu (Bursa)