Bazı λ yakınsak ve sınırlı seri uzayları
On the spaces of λ convergent and bounded series
  1. Tez No: 352075
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Beş bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın, ilk iki bölümü hariç, tamamı orjinaldir. İlk bölümde, bu tez konusuyla alakalı mevcut literatürdeki benzer çalışmalardan kronolojik bir şekilde özet yapıldı. İkinci bölümde; daha sonraki kısımlarda ihtiyaç duyulan temel tanım ve kavramlar ile literatürde yer alan bazı matris sınıflarını karakterize eden teoremler verildi. Üçüncü bölümde; Λ matrisinin etki alanı kullanılarak, çalışmanın esasını teşkil eden csλ, cs0λ ve bsλ dizi uzayları inşa edildi. Daha sonra bu uzayların birer Banach uzayı olduğu gösterilerek Schauder bazları ve bu dizi uzayları arasındaki kapsama bağıntıları incelendi. Bu bölümde son olarak, yeni tanımlanan csλ, cs0λ ve bsλ uzaylarının α-, β- ve γ- dualleri hesaplandı. Dördüncü bölümde; µ; csλ, cs0λ, bsλ uzaylarından herhangi biri ve υ de Ɩp, c0, c uzaylarından biri olmak üzere, µ uzayını υ uzayına taşıyan (µ : υ) matris sınıfları karakterize edildi. Son bölüm olan beşinci bölümde ise sınırlı bir dizi için SΛ- çekirdek kavramı tanımlanarak ilgili teoremler verildi. Ayrıca; yeni tanımlanan bu çekirdek kavramı ile sınırlı diziler için mevcut literatürdeki Knopp çekirdek, sigma çekirdek ve istatistiksel çekirdek gibi kavramlar arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
This study is organized as five chapters and original except first and second chapter. In the first chapter, similar studies in the literature related to this thesis subject are summarized in chronological order. In the second chapter, in addition to the fundamental definitions and concepts needed in next chapters, we give some theorems, which characterize some matrix maps, which are available in the literature. In the third chapter, the sequence spaces csλ, cs0λ and bsλ, which are the foundations of this study, have been built by using the matrix domain of Λ. Also, by showing that these spaces are Banach spaces, their Schauder bases and some inclusion relations between these sequence spaces have been examined. In this chapter, finally, the α-, β- and γ- duals of these newly defined spaces have been computed. In the fourth chapter, the class of matrix sequences mapping the space µ to the space υ have been characterized in the case µ ϵ { csλ, cs0λ , bsλ } and υ ϵ { Ɩp, c0, c }. In the final chapter, concept of SΛ - core has been newly defined and related theorems have been given. Also; the relationships between the concept of this core and the concepts of Knopp core, sigma core and statistical core for bounded sequences, which are available in the literature, have been investigated.