Λ-yakınsak ve sinirli serilerin bazı yeni fark dizi uzayları
Some new difference sequence spaces of λ-convergent and bounded series
- Tez No: 543461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Yapmıs¸ oldugumuz çalıs¸mada; Kızmaz (1981) tarafından tanımlanan fark matrisinin,˘ Kaya ve Furkan (2015) tarafından tanımlanan csλ0, csλ ve bsλ dizi uzayları üzerindeki etki alanı olan mutlak olmayan türden csλ0(∆), csλ(∆) ve bsλ(∆) fark dizi uzayları tanımlandı ve bu uzayların birer BK-uzayı oldugu gösterildi. Ayrıca bu uzayların˘ cs0, cs ve bs uzayları ile izomorfik oldukları belirlendi ve Schauder bazları verildi. Bunun yanısıra, bazı kapsama bagıntıları incelendi ve bu uzayların˘ α-, β- ve γ-dualleri hesaplandı. Son ola- rak, 1 6 p 6 ∞ olmak üzere csλ0(∆), csλ(∆) ve bsλ(∆) uzaylarından `p,c ve c0 uzaylarına bazı matris dönüs¸ümlerinin sınıfları karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In the study, we have studied; the difference sequence spaces csλ0(∆), csλ(∆) and bsλ(∆) of non-absolute type which is the domain of the difference matrix defined by Kızmaz (1981) on the sequence spaces csλ0, csλ and bsλ defined by Kaya and Furkan (2015) are defined and these sequence spaces are shown to be BK-spaces. Also, it is determined that these spaces are isomorphic to the spaces cs0, cs and bs, respectively, and their Schauder basis are given. In addition, some inclusion relations are examined and the α-, βand γ-duals of these sequence spaces are calculated. Finally, the classes of matrix transfor- mations from the spaces cs , csλ(∆) and bsλ(∆) to the spaces `p, c and c0 are characterized, where 1 6 p 6 ∞.