4-{[(1E)-(2,4 dimetoksi fenil) metiliden] amino} fenol bileşiğinin DFT ve HF metodu ile teorik olarak hesaplanması ve analiz edilmesi
Theoricatical investigation and analysis of 4-{[(1E)-(2,4 dimethoxyphenyl)methylidene]amino} phenol using DFT and HF method
  1. Tez No: 352090
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sentezlenen 4-{[(1E)-(2,4 dimetoksi fenil) metiliden] amino} fenol Schiff bazı bileşiği sentezlenerek Ab initio sınırlandırılmış Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyon metotları ile 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) ve LANL2DZ temel setleri kullanılarak 4-{[(1E)-(2,4-dimethoxyphenyl)methylidene]amino} phenol'ün molekül yapısı , titreşim spektrum verileri ve 1H- ve 13C-NMR verileri çalışıldı. Hesaplanan ve deneysel olarak elde edilen verilerin karşılaştırmalı sonuçları HF ve B3LYP/6-311 G(d) metodunun temel titreşim frekanslarının belirtilmesinde diğer setlere oranla çok daha doğru sonuçlar verdiği tespit edildi. LH Schiff baz bileşiğinin 1H- ve 13C-NMR kaymaları GIAO/B3LYP/HF metodları kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
A Schiff base compound has been synthesized and characterized by elmental analyses, FT-IR, and NMR studies. Ab initio restricted Hartree-Fock and density function theory calculations using 6-311 G(d), 6-31 G(d), 3-21 G(d) and LANL2DZ basis sets have been carried out to study molecular structure and vibrational spectrum of 4-{[(1E)-(2,4-dimethoxyphenyl)methylidene]amino} phenol. Comparisons of calculated and experimental data indicated that the HF and B3LYP with 6-311 G(d) basis sets are more accurate in predicting fundamental vibrational frequencies than the scaled other approaches. On the basis of calculated results, assignment of vibrational frequencies modes of the molecule was proposed. The 1H- and 13C-NMR chemical shift computations of the the compound were performed at GIAO/B3LYP/HF methods in the gas phase.