Elymus repens bitkisinin genotoksik etkisinin değerlendirilmesi
The investigation of genotoxic risk of Elymus repens
  1. Tez No: 352096
  2. Yazar: TUĞBA PURKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DÖNBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanoğlu ilk defa bitkileri yaraların iyileştirilmesinde ve daha sonrasında bitki kompozisyonunda yer alan etken bileşenlerin bilinmesi ile ilaçların üretiminde kullanmıştır. Son yıllarda özellikle yurtdışında büyük ilgi gören bitkilerle tedavi (fitoterapi) yöntemi yurdumuzda da önem kazanmıştır. Elymus repens bitkisi Poaceae (buğdaygiller) familyası, Liliopsida sınıfına ait çok yılllık bir bitkidir. Bu çalışma da Elymus repens bitkisinin insan periferal kan lenfositlerinde ki in vitro genotoksik aktivesi kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile incelenmiştir. Bu amaçla hücreler Elymus repens kök ekstraktından hazırlanan farklı konsantırasyonlar (0,16; 0,32; 0,65 ve 1,30 μg/ml'lik) ile 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Elymus repens kök ekstraktından hazırlanan farklı dozlar (0,16; 0,32; 0,65 ve 1,30 μg/ml'lik) ile 24 ve 48 saat muamele edilen hücrelerde KKD, KA ve MN oranında kontrol grubuna kıyasla önemli bir farklılık saptanmamıştır. Benzer şekilde Elymus repens kök ekstraktı ile muamelenin mitotik indeks, proliferasyon indeksi ve nükleer bölünme indeksini etkilemediği gözlenmiştir. Bu çalışma ile Elymus repens kök ekstraktının insan periferal lenfositlerinde genotoksik ve/veya sitotoksik etki göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings used plants firstly in wound healing and subsequently used in producing drugs. In recent years, herbal therapy (phytotherapy) which is popular in abroad has gained importance in our country. Elymus repens plant is a perennial plant belonging to the Liliopsida class of Poaceae family. In this study, genotoxic effects of Elymus repens an human peripheral blood lymphocytes were examined by using sister chromosomal watid exchanges (SCE), chromosomal abnormalities (CA) and micronucleus (MN) tests. For this purposes, the cells were treated with the different concentrations (0.16, 0.32, 0.65 and 1.30 mg / ml) prepared from extract of Elymus repens for 24 and 48 hours. The levels of SCE, CA, MN in the cells treated with different doses of Elymus repens root extract for 24 and 48 h did not show significant differences as compared to control group. Similarly, treatment of Elymus repens root extract did not effect the mitotic index, proliferation index, and nuclear division index. Present study demonstrated that Elymus repens root did not have genotoxic and/or cytotoxic effect on human peripheral lymphocytes.