Bala Küre Dağı orman içi merasında bir vejetasyon etüdü
A Vegetation survey in forest range of Küredağı, Bala
  1. Tez No: 76696
  2. Yazar: MURAT ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Ankara ili, Bala İlçesi, Küredağı orman içi mer'asında yapılmıştır. Çalışma ile mer'anın kalitatif karakterlerinden floristik kompozisyon, kantitatif karakterlerinden ise bitki ile kaplı alan, tekerrür ve ağırlık incelenerek, mer'a durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. 1997 yılında yapılan çalışma sonunda aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Mer'ada toplam dip kaplama oram %11.10 olarak bulunmuştur. Dip kaplamada buğdaygiller %4.32, baklagiller %1.55 ve diğer familyalar %5.23 oranındadır. 2. Bitkilerin mer'adaki önem derecesini ortaya koyan botanik kompozisyonda, buğdaygiller %38.91, baklagiller % 13.96, ve diğer familyalar %47.13 oranında yer almaktadır. Botanik kompozisyon oram yüksek olan bitkiler Festuca ovina, Agropyron repens ve Veronica multifida, düşük olan bitkiler ise Bromus tectorum, Elymus caput- medusa ve Poa pratensis 'tir. 3. Mer'ada yayılışı en homojen olan veya tekerrürü en yüksek bitkiler Agropyron repens, Veronica multifida ve Salvia aethiopis'tir. 4. Mer'ada 19 adedi buğdaygil, 17 adedi baklagil ve 51 adedi diğer familyalar olmak üzere toplam 87 adet bitki teşhis edilmiştir. 5. Mer'anın ot verimi dekara 138 kg kuru ottur. 6. Mer'a durumu“fakir”düzeyde, yani kalite derecesi 2.97 dir. 7. Mer'ada koyun otlatıldığında 1 koyuna, l yıl için 5 dekar alan gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mer'a, floristik kompozisyon, verim, otlatma kapasitesi
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the forest range of Küredağı, Bala district of Ankara in 1997. The aim of this study was to detemine range condition by using floristically composition of qualitative characteristics and basal cover, frequency, weight of quantitative characteristics. The results were as follows: 1. The total basal cover was 11.10 % consisting of grasses 4.32 %, legumes 1.55 % and other families 5.23 %. 2. Grasses 38.91%, legumes 13.96 % and other families 47.13 % were in botanical composition. Festuca ovina, Agropyron repens and Veronica muttifida occupied highest percentages but lowest percentage plants were Bromus tectorum, Elymus caput- medusa and Poapratensis. 3. Agropyron repens, Veronica muttifida and Salvia aethiopis had the higher frequency values. 4. Plant species described in this study composed of 19 species of grasses, 17 species of legumes and 51 species of other families. 5. Hay yield of the range was 138 kg per decare. 6. Range condition was“poor”, that is, grade quality was 2.97. 7. Regarding grazing capacity, it would be needed 5 decars per sheep. KEY WORDS: Range, floristically composition, yield, grazing capacity