Havsa yöresindeki siyah beyaz alaca süt sığırlarının kısmi kontrol verimleri ile birinci laktasyon süt verimleri arasındaki ilişkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35210
  2. Yazar: REMZİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-44- VI. ÖZET Bu araştırmada Holstein-Frisian sığırlarda kısmi verim lerden yararlanmak suretiyle, birinci laktasyonda toplam ve rimi tahmin etme imkanları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın materyelini 1991 yılı Kasım - Aralık aylarında Havsa Tarım Kredi Kooperatifinin Almanyadan getirip, ortaklarına dağıttı ğı hayvanlar teşkil etmiştir. Havsa yöresinde 200 ineğin bi rinci laktasyon verimlerinden yaralanı Imışt ir. Aylık ve ekle meli aylık süt verimleri ilk iki ay 15 günde bir sonraki ay larda ayda bir defa yapılan süt verim kontrolü sonuçlarından isveç metoduyla hesaplanmıştır. Toplam verimi kısmı verimden yararlanarak tahmin etmenin başarılı olup olmayacağını araştırmak için aylık ve eklemeli aylık verimlerin birbiriyle ve toplam verimle olan korelas yon katsayıları hesaplanmıştır. 15 günden 180 güne kadar olan eklemeli aylık verimlerin toplam verimle olan korrelasyonları eklemeli verim süresinin uzamasına paraiel olarak artmakta dır. Bu korrelasyonlar 0.473, 0.678, 0.734, 0.318, 0.900. 0.938, 0.918, 0.936'dır. Eklemeli olmayan aylık verimlerin toplam verimle olan korrelasyonları 15. günden 180. güne kadar 0.392,0.924,0.933,0.967,0. 964,0.964,0.962,0.930 ' dur. 3ütün bu korelasyonlar istatistik olarak önemlidir. Buna göre eklemeli ve eklemeli olmayan kısmi verimlerden, -opiam veri min başarıyla tahmin edilebileceği sonucu çıkmaktadır. Kısmi verimlere dayanarak toplam verimi tahmin için reg--45- resyon ve orantı faktörleri metodundan yararlanılmıştır. Ek lemeli aylık verimlerden toplam verimi tahmin etmekte kulla nılmak üzere linear regresyon denklemleri geliştirilmiştir (Cetvel 6). Ayrıca eklemeli verimlerden toplam verimi tahmin için orantı faktörleri hesaplanmıştır (Cetvel 7). Tahminlerin hatalarını belirtebilmek için orantı faktör- leriyle bulunan tahmini verimlerin %95 düzeyindeki güven sı nırları hesaplanmıştır. Bulunan güven sınırları ortalama ve rime oranlanarak ortalamanın %!si cinsinden hatalar bulunmuş tur. Hataları belirten bir kriter olarakta belirtme katsayı ları verilmiştir (Cetvel 5-7). Elde edilen sonuçlara göre kısmi verim süresinin artı şıyla birlikte hatalar azalmakta, dolaysıyia tahmini verimle rin güven derecesi artmaktadır. Genel olarak regrasyon metodu orantı faktörleri metoduna göre daha duyarlı sonuçlar vermektedir. Ancak yerine göre ikisinden biri kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMAEY This research was made to estimate total milk production of first lactation cattle. The first lactation production of two hundred Holstein Frisian Which was import from Germany for Agriculture Credit Cooperative of Havsa were used in this research. Milk pruduction were recorded for might for the first two mounth of lactation than it was recorded monthly lactation yields were calculated by Sweden methods. The possibilities of estimating lactation yields by cumulative partial lactation yields were investigated. The corelation coefficient between cumulative montiy yield and total lactation yield were calculated. The value of corelation coefficient were increased in accordance with extention of cumulative partial lactation period. The results are 0.473,0. 678, 0.734, 0.313,0. 900.0. 938, 0.9 18.0. 936. Correlation coefficients of noncumuiative monthly yield with total yield. From 15 days to 130 days are in respectively 0.892, 0924, 0.933, 0.967, 0.964, 0.962, 0.93. All these correlations are statistically significant. It is concluded that estimation of total first lactation milk yield by the help of partial yieid from Hoi stein-Frisian catties raised in Trakya regions are possible. Several linear regression aquations and ratio factors were also calculated (table 6 and 7). In order to calculate the errors of these estimations, confidence limits at 95 % were calculated for-47- regression eqution (table 6). The errors of ration foctors were estimated by rationl izing these confidence limits to the avarage yields in percent (Table 7). According to the results obtained, with the increase of partial yield time, the errors decreased. So the amount of reliability of estimations increases in general the regression equations compared to the ratio factors gives more significant results. But ratio factors can also be succesfuly total lactation yields.