Grafen modifiye bakır ve Ag, Cd, Cu tek tabakalı Au elektrotlar üzerinde nitratın elektrokimyasal indirgenmesi
Electrochemical reduction of nitrate on graphene modified Cu and Ag, Cd, Cu monolayer on Au electrodes
- Tez No: 352124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÖZNÜLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endüstriyel atıklar ve fazla gübre kullanımından dolayı yeraltı sularına, göllere ve akarsulara karışan nitrat iyonunun uzaklaştırılması oldukça önemli bir çevresel problemdir. Nitrat ve nitrit iyonlarının elektrokimyasal indirgenmesi sulardan nitratın uzaklaştırılması için kullanılan metodlardan biridir. Çalışmalarımızın amacı alkali ortamda nitratın elektrokimyasal redüksiyonu için elektrot materyalinin etkisini araştırmaktır. Cu elektrot Kimyasal Buhar Depozisyon (CVD) yöntemi kullanılarak grafenle modifiye edildi. Modifiye edilen bakır elektrodun karakterizasyonu için Raman Spektroskopisi, UV-vis. Spektroskopisi ve Atomik Kuvvet Mikroskobu teknikleri kullanıldı. Potansiyel altı depozisyon (UPD) tekniği kullanılarak Cu, Cd ve Ag metallerinin tek tabakaları ile Au elektrotlar modifiye edildi. Hazırlanan ince filmlerin morfolojik karakterizasyonu için Taramalı Tünelleme Mikroskobu (STM) tekniğinden faydalanıldı. Modifiye edilen Cu ve Au elektrotlar üzerinde alkali ortamda nitratın elektrokimyasal redüksiyonu gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The removal of nitrate contaminant from ground waters, lakes and rivers due to over fertilization and industrial waste is an important problem to overcome. Electrochemical reduction of nitrate and nitrite ions is one of the methods used to remove nitrate compounds from water. The aim of our work is was to investigate the effect of electrode material for the electrochemical reduction of nitrate in alkaline media. Cu electrodes were modified with graphene by using the Chemical Vapor Deposition (CVD) method. Raman Spectroscopy, UV-vis. Spectroscopy and Atomic Force Microscopy techniques was used for characterization of modified copper electrode. Au electrodes were modified with metal single layers by using the under potential deposition (UPD). Scanning Tunelling Microscopy (STM) technique were used for morphological characterization of prepared thin films. The electrochemical nitrate reduction was carried out on modified Cu and Au electrodes in an alkaline medium.