Pnömatik hassas ekim makinelerinde tohum düşme yüksekliği ve ilerleme hızının geleneksel ve azaltılmış toprak işleme şartlarında ekim kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of drop height of seed and ground speed on sowing qualification for conventional and reduced tillage conditions in precision vacuum seeders
  1. Tez No: 352175
  2. Yazar: EMRAH KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada pnömatik hassas ekim makinasının farklı toprak işleme şartlarında ayçiçeği ve mısır ekiminde, tohum düşme yüksekliği ve ilerleme hızının, yatay ve düşey tohum dağılım düzgünlüğü, tarla filiz çıkış oranı (TFÇO), filiz çıkış süresi, ikizlenme ve boşluk oranı ve toprağın bazı fiziksel özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Yatay düzlemdeki tohum dağılımını belirlemek için bitkilerin sıra üzeri mesafesi ve sıradan sapmaları, düşey düzlem tohum dağılımını belirlemek için ise ekim derinliği değerleri ölçülmüştür. Filiz çıkış süresini belirlemek için ortalama çıkış süresi (OÇS) ve çıkış oranı indeksi (ÇOI) değerleri hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında ekimden sonraki toprak nemi değişimi, hacim ağırlığı, porozite, penetrasyon direnci, yüzey pürüzlülüğü ve toprak parçacık büyüklüğü değerleri ölçülmüştür. Denemeler, ayçiçeği ve mısır için iki ayrı tarlada, geleneksel ve azaltılmış toprak işleme koşullarında, 12, 18 ve 24 cm tohum düşme yüksekliklerinde ve 1,1, 1,5 ve 2,2 m s-1 ekim makinası ilerleme hızlarında, tesadüf parsellerinde faktöriyel düzenlemeye göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effects of drop height of seed and ground speed for different tillage conditions on horizontal and vertical distribution uniformity of seeds, plant emergence rate, mean emergence date, emergence rate index, multiple index, miss index and quality of feed index and on some physical properties of soil for planting of seeds sunflower and maize in precision vacuum seeders. The values of seed spacing and deviation from row were measured to determine the horizontal distribution uniformity of seeds, and seeding depth after emergence was measured in determination of vertical distribution uniformity of seeds. Mean emergence dates and emergence rate index were calculated to determine emergence date of seeds. Soil moisture variation, bulk density, porosity, penetration resistance of soil, surface roughness of soil and soil particle size distribution were also measured after sowing. The experiments were carried out for the conventional and reduced tillage conditions with seed drop heights of 12, 18 and 24 cm and ground speeds of 1,1, 1,5 and 2,2 m s-1 at two seperate field for sunflower and maize. The main experimental set up was randomized factorial design in three repetitions.