Fertigasyon metodu ile sulamanın, farklı dozlarda azotlu gübrelemenin ve bakteri (Azotobacter spp.) aşılamasının mısır (Zea mays L.) bitkisinin bazı verim unsurları üzerine etkileri
Effect of water application with fertigation method, different dose of nitrogen fertilizer and bacterium (Azotobacter spp.) inoculation on some yield parameters of corn (Zea mays L.)
  1. Tez No: 352178
  2. Yazar: NACİ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma; farklı dozlarda azotlu gübreleme uygulamasının (N0, N10, N20, N30 ve N40 mineral azot uygulaması, Azotobacter spp. ile aşılama) ve farklı su kullanım seviyelerinde (SK1,00, SK1,25 ve SK1,50) sulama suyu uygulamasının mısır bitkisinin tane verimi, bitki boyu, bitki koçan yüksekliği, bitki sayısı ve koçan sayısı üzerine etkilerini, yöre için uygun azotlu gübreleme doz miktarını ve su kullanım seviyesini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre tarla denemesi olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine effect of water applıcatıon in different water using level (SK1,00: 1 twice of daily evaporation in A Pan; SK1,25: 1,25 twice of daily evaporation in A Pan; and SK1,50: 1,5 twice of daily evaporation in A Pan) wıth fertıgatıon method, dıfferent dose (N0: 0 kg N per da, N10: 10 kg N per da, N20: 20 kg N per da, N30: 30 kg N per da and N40: 40 kg N per da, approximately) of nıtrogen fertılızer and bacterıum (Azotobacter spp.) ınoculatıon on some yıeld parameters (seed yield, plant height, plant ear height, the number of plants and number of ears) of corn (Zea mays) and to compare the measured parameters with the results from the control group, and to obtain the equivalent mineral N dose to the N content in effective bacteria.