Çok boyutlu ölçekleme ve döndürme analizlerinde uyum başarıları ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 3523
  2. Yazar: YASEMİN ARBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CUDİ OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
98 ÖZET Bu araştırmadan amaç tanımlanan Ana Koordinat Analizi ve Döndürme Analizi uyum ölçütlerinin incelenerek, aralarındaki ilişkinin tanımlanmasıdır. Bu amaçla değişik özellikleri çok demişken normal değişken olan şans sayıları türetilerek? her boyut için ayrı Ana Koordinat Analizi ve Döndürme Analizi uyum ölçütler elde edilmiştir. Değişik özellikteki çok değişkenli normal dağılışlardan her boyut için elde edilen uyum ölçütlerinin ortalama, standart hata değerleri ve korelasyon matrisleri değerlendirilmiştir» Bu değerlendirme sonunda e»F, = |>.'/.-?- '>''' 6DF1 isi ' '-1 M«e = (X'X) + C«(Y'Y) ~ C*'« eşitlikleri ile tanımlı GDF1-M= uyum ölçütleri arasında M=2 = GDF1 şeklinde fonksiyonel bir ilişki tanımlanmıştır Birinci bölümde ana koordinat analizi ve döndürme analizi99 geometrik sınıflandırma yöntemleri olduğundan sınıflandırmanın tanımı amaçları ve sınıflandırma yöntemleri tanıtılmıştır. üçüncü ve dördüncü bölümlerde ana koordinat analizi ve döndürme analizi yöntemleri, amaçları modelleri ve uyum ölçütleri tanımlanmıştır. Beşinci bölümde çalışmanın planı uyum ölçütlerine etki eden faktörler? veri türetme yöntemi ve kullanılan programlar anlatılmıştır. Altıncı bölümde yapılan çalışma sonucu her boyut için elde edilen uyum ölçütlerine ilişkin ortalama; standart hata değerlerini içeren tablolarla? karelasyon matrislerine yer verilmiştir. Bu tablolar incelenerek? sonuç ve tartışma bölümünde sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
1 00 Summary The purpose of this research is to analyse the goodness of fit values at Principal Coordinate and Procrutes Analysis and to define the relationships between these goodness of fit values. For this purpose » random numbers having different properties were generated from the Multivariate Normal Distribution. Using these random numbers for data? Principal Coordinate and Procrutes Analysis were applied and goodness of fit values were obtained for each dimension. The means? standart errors and correlation matrixes obtained for these goodness of fit values are analysed for the purpose of the research. As a result of this analytical procedure for the goodness of fit valuesj (which Bre defined by the following equat i ona). GDF1 I ?! /I I 7,1 M^E = (X'X) + C«(Y'Y) - CCX'YY'X) x'* Ms 6 = 1 - GDF110i was obtained. Since both Principal Co-Ordinate and F'rccrutes Analysis ar