Mermer ocak işletmelerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri
- Tez No: 35229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili olarak yürürlükte bulu nan yasa, tüzük ve yönetmeliklerin ülkemizdeki mermer ocaklarının gereksini mini karşılamadaki yetersizliğinin giderilebilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak mermer üretim yöntemleri tanıtılarak ocak işletme şartları hak kında fikir verilmeye çalışılmıştır. Daha sonra nedenleri, istatistiksel analizleri ve maliyetleri içerecek şekilde iş kazaları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Diğer bir bölümde ise mermer ocak işletmelerinde görülen meslek hasta lıkları tanıtılmıştır. Bunlardan çıkarılan sonuçlarla mevcut düzenlemelerin, mermer ocak iş letmeleri konusundaki yetersizliği ortaya konmuştur. Daha sonra amaca uygun olarak mermer ocak işletmeciliğinde işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bu noksanlıkların giderilebilmesi ve daha güvenli çalış ma şartlarına kavuşulabilmesi için alınması gereken önlemler sunulmuştur. Son olarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun taraflarını oluşturan devlet, işveren ve işçilere konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, according to worker health and labor security it has been aimed to remove the inadequacy of laws, rules and regulations which are in effectiveness. These laws cannot require the necessity of marble mines in our country. First, some information about mining conditions has been given after introducing the marble production methods. Then, occupational accidents which comprise causes, statistical analysis and costs were studied in details. In another chapter, occupational diseases which are seen in the enterprises of marble mines have been introduced. After that, the inadequacy of existing regulations about the enterprises of marble mines has been confirmed according to the results from these studies. Then, some measures have been presented to reach more securely working conditions and to obtain worker health and labor security in the enterprise of marble mines. As a result, gowerment, employer and workers who are the sides of the subject of worker health and labor security have been ordered some suggestions about the object of the study.