Bilgisayar kontrollü kart delme tezgahının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 35232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, PÂDS-PCB paket programında çizilmiş herhangi bir elektronik devre kartında devre elemanlarının yerleştiği delikleri otomatik olarak delen bir sistem gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak bilgisayar klavyesindeki yön tuşlarına basılarak kartda istenilen noktayı delebilecek bir manual kontrol sistemi de ilave edilmiştir. Bu şekilde otomatik delme sisteminde del inmeyen noktalar bilgisayar klavyesindeki yön tuşlarına basılarak del inebilmektedir. Sistem mekanik olarak X-Y yönünde hareketi sağlayan tabladan ve Z eksenine yerleştirilen laser kaynağından oluşmaktadır. Ayrıca mekanik sistemi istenilen koordinata getirip laser ışını gönderebilmek için bir elektronik sistem geliştirilmiş ve buna paralel olarak bir bilgisayar programı yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a drafted electronic circuit card, which was designed from PADS-PCB package program, could be punched automatical İy in order to place the electronic components onto this card. In addition, the manual control program was added to this system that any missing holes in this card can be punched simply by pressing direction keys on computer keyboards. The system consists of a specially designed mechanical table which can be moved in the X-Y direction and the laser source used for drilling was placed in the Z direction. An electronic control system was designed to drive the step motors for the motion of table and to adjust the vertical laser beam for drilling of the holes.