Kamu yönetiminin dönüşüm sürecinde yurttaş odaklılık: Yurttaşın yeni kimliği ve devlet
Citizen orientation in puclic administration transformation process: New identity of the citizen and the state
  1. Tez No: 189290
  2. Yazar: KIYMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kamu Yönetiminin Dönüşüm Sürecinde Yurttaş Odaklılık;Yurttaşın Yeni Kimliği Ve DevletKıymet ÇakırÖZETGloballeşme süreci ve değişim dinamikleri, son yıllarda kamu yönetimisahasında tartışılan önemli konulardan biridir. Bu süreçte, insanların devlettenbeklentileri artarken, siyasi ve ekonomik krizlerle işlemez duruma gelen kamuyönetiminin, güven ve meşruiyet krizini aşmak için paradigma değişimine gittiğigörülmektedir. Kamu yönetiminin dönüşümünde devlet, yönetim ve birey arasındakiilişkilerin sorgulandığı bu çalışmada yurttaşın aldığı konumun stratejik bir çerçevedeincelenmesi amaçlanmaktadır. Kaynağını halktan almayan hiçbir yönetim şeklininmeşru olmayacağından dolayı kamu yönetiminde katılımcı ve yurttaş odaklı yönetimdinamiklerine yer verilmiştir. Yurttaş odaklı yönetim yaklaşımında özel sektörde malve hizmet alan müşteri, kamu yönetiminde kamu yararı ve kamu hizmeti alan yurttaşolarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece yurttaşla sürekli iletişim kurularak kıtkaynakların optimum kullanımının sağlanacağı ve yurttaş memnuniyeti, hizmettekalite, etkililik, verim elde edilebileceği düşünülmektedir. Yeniden yapılanan Türkkamu yönetiminde de, halk tebaa pozisyonundan yönetimce dinlenen, bilgi verilen,katılımcı demokrasi modelinin desteklendiği aktif yurttaş pozisyonuna geçirilmeyeçalışıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Citizen Orientation In Puclic Administration Transformation Process; NewIdentity Of The Citizen And The StateKıymet ÇakırABSTRACTOne of most essential and controversial topic in Public Administration disciplineis the dynamics and process of globalisation. In this process, the expectations of thepublic is raising, nevertheless public administration is locked with political andeconomical crisis, makes paradigmatic changes inevitable. This thesis interrogates therelationship between the state, individual and administration and contends to explainthe role of citizen in the transformation process of Public administration. Anyadministration that does not take the power from public can be legitimate, thereforeparticipatory and citizen-oriented administration dynamics analysed in this paper. Inthe private sector, consumer receive goods and services, identically the citizen in thepublic administration is the individual who receives public services and publicbenefits. By the way to make continuous communication between citizen and state,optimum usage of scarce resources, high quality services, efficiency, yield can betaken. In reconstructed Turkish Public administration, citizens? role changed fromsubject to active citizen who supports the participatory democracy, listened andinformed by the governors.