%100 pamuklu denim kumaşlarda dikilebilirlik ve dikim performansının araştırılması ve tahminlenmesi
Prediction and investigation of sewability and seam performance of 100% cotton denim fabrics
- Tez No: 483543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Tez çalışması kapsamında farklı konstrüksiyonlarda dokunan ve iki farklı terbiye prosesine tabi tutulan %100 pamuklu denim kumaşların dikilebilirlik, dinamik dikiş yorgunluğu, dikiş kopma mukavemeti, dikiş kayma (açılma) mukavemeti gibi dikiş performans testleri yapılarak dikiş randımanları hesaplanmıştır. Ayrıca kumaşların kopma ve yırtılma mukavemeti, hava geçirgenliği ve eğilme dayanımı gibi performans özellikleri test edilmiştir. Çalışmanın amacı; uygulanan terbiye işleminin ve değiştirilen kumaş konstrüksiyon parametrelerinin (atkı numarası ve atkı sıklığı) dikiş performans testleri üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak araştırılması ve dikiş performans özelliklerinin tahminlenmesidir. Kumaşların çözgü numarası ve çözgü sıklığı sabittir. Çalışma sonucunda kumaşlara uygulanan terbiye işleminin ve kumaş konstrüksiyon parametrelerinin dikiş performansı üzerinde etkili olduğu görülmüş ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılarak dikiş açılma, dikiş deformasyon alanı, dikiş kayma ve dikiş kopma miktarlarının atkı iplik numarası ve atkı sıklığı bağımsız değişkenleri ile tahminlendiği eşitlikler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sewing performance tests such as sewability, dynamic seam fatigue, seam tensile and seam slippage of 100% cotton denim fabrics woven in different constructions were made and seam efficiency of fabrics were calculated. In addition, performance properties such as tensile strength, tear strength, air permeability and bending strength of the fabrics have been tested. Aim of this study; the effects of the finishing process and the fabric construction parameters (such as weft count and weft density) on the seam performance tests is investigated statistically and prediction of seam performans characteristics. Warp count and warp density of fabrics are constant for all fabrics. As a result of the study, it was observed that the finishing process and the fabric construction parameters were effective on the sewing performance. Equations which predict seam opening, seam deformation area, seam slippage and seam tensile strength were obtained with multiple lineer regression analysis using weft count and weft density as independent variables.