Kekik esansiyel yağı ilaveli peynir altı suyu protein izolatlı yenilebilir kaplamanın buzdolabında depolama (4±2°c) boyunca gökkuşağı alabalığı(Oncorhynchus mykiss)'nın kalitesine etkisi
The effect of whey protein isolate coating enriched with tyhme essential oil on trout quality during cold storage (+4 ±2 oc)
- Tez No: 352499
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, kekik esansiyel yağı (EY; 3, 5 ve 7 %, v/v) ilaveli peynir altı suyu protein izolatlı (WPI) yenilebilir kaplamanın, buzdolabında (4±2 oC) depolama süresince tüm alabalığın kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal kalite kriterlerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, herhangi bir kaplama uygulanmayan grup kontrol olarak değerlendirilirken, kekik esansiyel yağı ilave edilmemiş (WPI0) ve farklı oranlarda kekik esansiyel yağı içeren WPI3 (%3), WPI5 (%5) ve WPI7 (%7) olmak üzere 4 farklı yenilebilir kaplama uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study, the effect of whey protein isolate (WPI) coating enriched with thyme essential oil (EO; 3, 5 and 7 %, v/v) on chemical, microbial and sensory quality of whole trout during refrigerated storage at 4±2 oC. Non-coated samples used as a control, whey protein isolate (WPI) without thyme oil (WPI0) and three different proportion of thyme EO in whey protein isolate coating solutions (WPI3, WPI5 and WPI7) were applied to whole trout.