Çukurova'da mısır koçanlarında çürüklük yapan fungal türler, bunların başlıca toksinleri ile toksin oluşumunu önleyici kültürel işlemlerin belirlenmesi
Fungal species decaying corn cobs in Çukurova, their main toxins and determination of preventative cultural processes
- Tez No: 352500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma 2010-2011 yıllarında, Adana ili mısır ekim alanlarında, mısır koçanlarında bozulmalara neden olan fungal etmenlerin yaygınlığının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, I. ve II. ürün mısır yetiştiriciliğinde hasat döneminde alınan mısır koçan örneklerinde oluşan fungal enfeksiyonlar ve mikotoksin aramaları yapılmıştır. Yapılan mikolojik izolasyonlar sonucunda mikotoksin ürettiği bilinen Aspergillus, Fusarium ve Penicillium cinsi funguslar izole edilmiştir. İzole edilen bu fungusların kültürel, morfolojik ve fizyolojik özellikleri esasından tür tanılamaları yapılmıştır. Tanılama sonucunda Fusarium oxysporum, F. semitectum, F. sambicinum, Aspergillus niger, A. flavus, A. terreus, Penicillium vercosum ve P. carneum türü olarak belirlenmiştir. Mikotoksin araması için, Direct Competitive ELISA (CD-ELISA) analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, 31 adet mısır tane örneğinde 3.4–76.0 ppb., T-2 toksin, 43 adet mısır tane örneğinde 10.9 – 544.8 ppb. Zearalenone, 4 adet mısır tane örneğinde 0.3-62.6 ppb seviyeleri arasında toplam aflatoksin ile 15 adet mısır tane örneğinde 0.3–5.9 ppb seviyelerinde okratoksin içerikleri belirlenmiştir. CD-ELISA analizi sonucunda 62.6 ppb aflatoksin bulaşıklığı belirlenmiş olan mısır örneği ile 5.9 ppb okratoksin içeriği saptanan birer adet mısır örneğine Immuno Affinity Column-High Performance Liquid Chromotography (IAC-HPLC) analizi uygulanmıştır. IAC-HPLC sonucunda, aflatoksin için 82.5 ppb ve okratoksin için 7.8 ppb gibi CD-ELISA testine yakın sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between 2010-2011 in the corn fields of Adana to determine the dominance of fungal agents causing decays in corns. In the study, fungal infections and mycotoxins were investigated for in the corn samples taken during harvest period in first and second crops. As a result of mycological isolations, Fusarium, Aspergillus and Penicillium, which are known to produce mycotoxins, were isolated . The isolated fungi were defined in terms of their cultural, morphological and physiological characteristics. As a result of the identification, the species were found to be Fusarium oxysporum, F. semitectum, F. sambicinum, Aspergillus niger, A. flavus, A. terreus, Penicillium verrucosum and P. carneum. Direct Competitive ELISA (CD-ELISA) analysis was performed for Mycotoxin dedection. According to the result , 3.4-76.0 ppb T-2 toxin was found in 31 corn seeds, 10.9 – 544.8 ppb Zearalenone was seen in 43 corn seeds, and 0.3-62.6 ppb aflatoxin was observed in 4 corn seeds, and finally in 15 corn seed samples, 0.3-5.9 ppb ochratoxin was found. As a result of CD- ELISA analysis, Immuno Affinity Column -High Performance Liquid Chromatography (IAC -HPLC) analysis were performed for the corn seed samples found to be contaminated with 62.6 ppb aflatoxin and 5.9 ppb of ochratoxin. IAC –HPLC showed similar results to those of CD- ELISA test as 82.5 ppb for aflatoxin and 7.8 ppb for ochratoxin.