High-order sliding-mode control
Yüksek dereceli kayan kipli kontrol
  1. Tez No: 352502
  2. Yazar: MURAT FURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kayan kipli kontrol belirsizliklere ve bozuculara karşı dayanıklı bir kontrol yöntemi olarak bilinmektedir. En bilinen sakıncası, çatırdama olarak da adlandırılan, kontrol sinyalindeki gerçek eyleyicilerin karşılayamayacağı büyüklükteki istenmeyen aktivitedir. Bu sorun, kontrol aktivitesinin genliğinin artmasıyla beraber gerçek sistemlerde oldukça tehlikeli olmaktadır. Çatırdama, yüksek belirsizliklerin ve dış bozucuların olduğu durumlarda kontrolcünün başarımını azaltmaktadır. Bu tezde, yüksek dereceli kayan kipli kontrol çalışılmıştır. Kayan kipin dayanıklılık özelliği korunarak belirsizliğin olduğu gerçek sistemler için birinci ve ikinci derece kayan kipli kontrol algoritmaları önerilmiştir. Önerilen algoritmaların teorisi, kararlılık ispatları ile beraber verilmiştir. Ayrıca, önerilen algoritmaların başarımını doğrulamak için bir elektromekanik sistem üzerinde deneysel çalışma yapılmıştır. Bununla beraber, literatürde yer alan benzer algoritmalar karşılaştırma yapmak amacıyla ele alınmıştır. Önerilen algoritmaların belirsizliğin olduğu gerçek sistemlere uygulanabilirliğini göstermek için elde edilen deneysel sonuçlar grafikler ve istatistiklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sliding-mode control is known as robust control technique against uncertainties and disturbances. Its well-known drawback is the undesired control activity, so-called chattering, which cannot be compensated by the real actuators. This phenomenon is highly dangerous for the real systems when its magnitude is larger. Chattering reduces performance of the controller while the system is under heavy uncertain conditions and external load disturbances. In the present thesis, high-order sliding-mode control is studied. First-order and second-order sliding-mode control algorithms are proposed to increase performance of the sliding-mode control keeping the robustness property for the uncertain real systems. Theory of the proposed algorithms is presented with stability proofs. In addition, experimental applications to an electromechanical system are performed to verify performance of the proposed algorithms. Furthermore, similar algorithms in the literature are considered for comparison. The experimental results are presented both graphically and statistically to confirm the applicability of the proposed algorithms to the uncertain real systems.