Hastane ortamında aerob bakteriler ve küflerin izolasyonu ve tanılanması
Isolation and identification of aerobic bacteria and mold in the hospital environment
  1. Tez No: 352503
  2. Yazar: NEFİSE ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Hatice KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nin iç ortam (in door) havasında bulunan bakteri ve mantar konsantrasyonunu belirlemek amacıyla Aralık 2012- Ocak 2013 tarihleri arasında (ayda 2 kez), ECO-MASS 100 Hava Örnekleme Sistemi kullanılarak örnekleme çalışması yapılmıştır. Örnekleme sonunda 894 aerob bakteri ve 874 mikrofungus kolonisi izole edilmiştir. İzole edilen bakteri örneklerinin identifikasyonları yapılmış ve 10 farklı cins saptanmıştır. Tanılanan bu cinslerin koloni sayılarına göre dağılımları sırası ile; 470 koloni (%52.57) Staphylococcus, 209 koloni (%23.37) ile Micrococcus, 88 koloni (%9.84) ile Acinetobacter, 26 koloni (%2.90) ile Bacillus, 23 koloni (%2.57) ile Streptococcus, 12 koloni (%1.34) ile Sphingomonas, 9 koloni (%1.00) ile Pseudomonas, 7 koloni (%0.78) ile Pantoea, 6 koloni (%0.67) ile Kocuria ve 2 koloni (%0.22) ile Aeromonas şeklindedir. 874 mikrofungus kolonisi izole edilmiş ve 5 farklı cins saptanmıştır. Tanılanan bu cinslerin koloni sayılarına göre dağılımları sırası ile; 477 koloni (%54.57) ile Penicillium, 201 koloni (%22.99) ile Cladosporium, 90 koloni (%10.29) ile Alternaria, 83 koloni (%9.49) ile Aspergillus ve 13 koloni (%1.48) ile Mycelia sterilia şeklindedir. Bu araştırmada Aspergillus suşları incelenmiş ve 8 tür tanılanmıştır. Toplamda 83 Aspergillus cinsine ait koloni saptanmış ve bunların sırasıyla 36 koloni (%43.37) ile A. niger, 12 koloni (%14.45) ile A. versicolor, 10 koloni (%12.04) ile A. wentii, 9 koloni (%10.84) ile A. alliaceus, 9 koloni (%10.84) ile A. caespitosus, 3 koloni (%3.61) ile A. ustus, 2 koloni (%2.40) ile A. carbonarius ve 2 koloni (%2.40) ile A. oryzae olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in Medical Intensive Care of Balcalı Hospital between December 2012- May 2013 in order to determine airborne bacterial and microfungal concentration of this it. The result of air samplings revealed that 894 bacterial and 874 micrufungal colonies in total were isolated from the Medical Intensive Care. For isolation of bacteria and fungi samples collected air with ECO-MASS 100 Aerosampler eguipment. Total 894 bacterial colonies were isolated and as a result total 10 different genus of bacteria were identified. These are the following identified bacteria colonies; 470 (%52.57) Staphylococcus, 209 (%23.37) Micrococcus, 88 (%9.84) Acinetobacter, 26 (%2.90) Bacillus, 23 koloni (%2.57) Streptococcus, 12 (%1.34) Sphingomonas, 9 (%1.00) Pseudomonas, 7 (%0.78) Pantoea, 6 (%0.67) Kocuria ve 2 (%0.22) Aeromonas. Total 874 fungal colonies were isolated and as a result total 5 different genus of fungi were identified. These are the following identified fungus colonies; 477 (%54.57) Penicillium, 201 (%22.99) Cladosporium, 90 (%10.29) Alternaria, 83 (%9.49 Aspergillus and 13 (%1.48) Mycelia sterilia. Aspergillus spp. were identified as a result total 8 different species. These are 36 (%43.37) A. niger, 12 (%14.45) A. versicolor, 10 (%12.04) A. wentii, 9 (%10.84) A. alliaceus, 9 (%10.84) A. caespitosus, 3 (%3.61) A. ustus, 2 (%2.40) A. carbonarius ve 2 (%2.40) A. oryzae.