Salgın hastalıklarda vaka sayısının temel çoğalma sayısı ile tahmini ve hastane kaynkalarının yeterliliğinin incelenmesi
Predicting case numbers in the epidemics with basic reproduction number and analysis of hospital resources sufficiency
- Tez No: 352515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİK KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, gelecekte olması muhtemel bir salgına hazırlıklı olmak ve onunla etkili biçimde mücadele edebilmek için temel çoğalma sayısı kullanılarak (R_0) vaka sayıları tahmin edilmiştir. Bu amaçla, geçmişte bir çok kez görülmüş, yakın zamanda yeniden salgın yapma potansiyeli yüksek olan bir pandemik influenza ile ilgili senaryo analizleri yapılmıştır. Pandemik influenzada ihtiyaç duyulan temel kaynaklar, normal hastane yatakları, yoğun bakım yatakları ve ventilatör cihazlarıdır. Çalışmada, temel çoğalma sayısı kullanılarak olası bir salgın esnasında kaç hastanın bu kaynaklara ihtiyaç duyacağı tahmin edilmiştir. Temel çoğalma sayısı kullanılarak elde edilen vaka sayılarının belirli oranları yukarıda bahsettiğimiz hastane kaynaklarına ihtiyaç duyacaktır. Çalışmada bu kaynakların ihtiyaçlara ne oranda cevap vereceğini test eden bir simulasyon modeli geliştirilmiştir. Model, farklı R0 değerleri için çalıştırılarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, number of cases are estimated using the basic reproduction number (R_0) in order to be prepared to an epidemic which is likely to be in the future and to be able to struggle with it efficiently. For this purpose, the scenario analyses of pandemic influenza which has seen many times in the past and the has a high potential of generating an epidemic again are executed. The primary resources needed during a pandemic influenza are hospital normal beds, intensive care beds and ventilators. In this study, it is estimated using basic reproduction number, that how many patients will need these resources during an epidemic. The specific rates of the number of cases gained using basic reproduction number will need those hospital resources as mentioned above. In this study, a simulation model which tests that at what rate these resources meet the needs has developed. The model has run for different R0 values and the results are analysed.