Gayrimenkul değerlemesinde coğrafi bilgi sistemlerinden yararlanma olanakları Adana ili Çukurova ilçesi Güzelyalı mahallesi örneği
Possibilities of using geograpfic information systems revaluati on of Adana Çukurova Güzelyali country district case
- Tez No: 352516
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gayrimenkul değerleme ülkemizde son yıllarda popülerliğini arttıran ve günümüz gözde meslekleri arasına giren bir meslek alanıdır. Ancak bu alanın ülkemizde belirli temel ilkelere dayandırılamadığı izlenmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde mevcut mevzuat açısından gayrimenkul değerlemesi konusu incelenmiş ve günümüz koşullarında uygulamada kullanılan çeşitli gayrimenkul değerleme yöntemlerine değinilmiştir. Ayrıca çalışma alanı olan Adana İli, Çukurova İlçesi Güzelyalı Mahallesinde gayrimenkul değerlemesinin, veri tabanı sistemlerine dayalı bir şekilde yapılabilmesinde Coğrafi Bilgi Sistemlerinin getireceği olanaklar ve bu sistem içerisinde kullanılabilecek olan gayrimenkul değerlemesinde, Çoklu Karar Verme Yöntemi incelenmiştir. Çalışma alanı içinde,Quantum GIS programı kullanılarak yapılan çeşitli sorgulamalar sonucunda daha önce yapılmış olan değerlemelerin gerçekliği ve kıyaslamaları sağlanmış olup bundan sonra yapılacak olan gayrimenkul değerleme işlemleri için en doğru sonuca götürecek arşiv oluşturulması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Real Estate Evaluation is increasingly becoming more popular and it is has become highly preferable ceareer. However, this area of our country can not be based on certain fundamental principles are followed. In this study, issue of real estate evaluation is examined based on present legislation in Turkey and different real estate evaluation methods which are used in our country are mentioned. Also working area of the province of Adana, Çukurova District Neighborhood Güzelyalı property valuation based on database systems will bring the advantage of constructing the Geographic Information Systems and Decision-Making Method of Multiple valuation of property that can be used in the system are examined. Within the study area, using Quantum GIS program as a result of various inquiries that have been made before, the reality of valuations and comparisons are provided which will then take you to the most accurate result is for real estate valuation archive considered.