COVID-19 ve salgın hastalıklar: Küreselleşmeye etkileri
COVID-19 and epidemic: Effects on globalization
  1. Tez No: 663010
  2. Yazar: CENK BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, geçmişten beri var olan ve mevcut zaman diliminde etkilerini sürdüren pandemi olgusunun, Dünya ekonomisi üzerinde yapmış olduğu etkileri, mevcut veri setlerini analiz ederek anlamaya ve çıkan sonuçlara göre çözüm önerilerinde bulunmaya yönelik yapılmaktadır. Çalışmanın amacı, elde edilen sonuçlara dayanarak politika yapıcılara önerilerde bulunmaktır. Çalışmada, öncelikle kavramsal çerçeve belirlenmiştir. Literatür özeti ile birlikte de küreselleşme olgusu aktarılmıştır. Çünkü COVID-19 pandemisi her şeyden önce küreselleşme kavramı üzerinde derin etkilerde bulunmuştur. Bu sayede Dünya, birlikte hareket etme gerekliliğini zorunlu olarak hayata geçirmiştir. Küreselleşme, sınırları kaldırmıştır. Aslında küreselleşme soyut bir kavramdı ve virmanlar üzerinden oluşan sermaye hareketleri olarak tanımlanıyordu. Ancak COVID-19 pandemisi bunun sadece bir para akımı değil, aynı zamanda ortak tavır alınması gereken bir Dünya tanımlanması olduğu gerçeğini zorunlu olarak ortaya koymuştur. Çalışmada, Dünya Ticaret Örgütü'nün Dünya ticaret hacmine ilişkin veri seti, kalemler bazında incelenmiştir. Sektörlere göre yıllar bazlı dış ticaret hacminin incelenmesi sonucunda, sektörlerin çoğunluğunda 2014 pik noktasından sonra 2018 yılına kadar düşüş yaşadığı gözlenmiştir. Ek olarak, 2018 yılında tüm sektörlerde hacim olarak artış görülmüştür. Ancak, 2019 yılı Dünya ticaret hacminin gerileme arz ettiği bir yıl olarak kayda geçmiştir. Bunun gerekçesi olarak da, 2018 yılının Haziran ayında başlayan ABD-Çin tarife savaşları düşünülmektedir. 2020 yılına ilişkin analizler ise, McKibbin ve Fernando'nun (2020) geçmiş SARS ve Influenza vakalarına ilişkin gözlemlerine dayanarak kurguladıkları modelin sonuçları yorumlanarak yapılmıştır. 2019 yılında düşüş trendi gösteren Dünya ekonomisinin, 17 Mart 2020 sonrası için geleceğinin ne olacağı, tahmin edilmeye çalışılmıştır. İlgili model geçmiş gözlemlere dayanan dinamik stokastik bir genel denge modelidir. Bu model COVID-19 pandemisinin, Enerji, Madencilik, Tarım (Avcılık ve Balıkçılık da dâhil), Dayanıklı Mal Üretimi, Dayanıklı Olmayan Mal Üretimi ve Hizmetler sektörlerindeki ve Dünya çapındaki etkilerini, analiz etmeyi amaçlamaktadır. Geçmiş tecrübelerden elde edilen birikimle de vaka, ölümcül vaka ve ölüm oranları tahmin edilerek modele, açıklayıcı (bağımsız) değişken olarak eklenmiştir. Bu yolla, üretim maliyeti artışları, tüketim talebindeki gerilemeler ve kamu harcamalarındaki artışın ne olacağına dair, farklı 7 senaryo kurgulanarak kestirimde bulunulmuştur. Modelin kestirimde bulunduğu bir başka kavram ise, nüfustaki ve iş gücündeki yıpranmadır. Buna göre, en yüksek iş gücü kaybının Çin'de meydana geleceği tahmin edilmektedir. McKibbin ve Fernando'nun (2020) model sonuçları en çok can kaybı veren ülkelerden birinin, ABD olacağını göstermektedir. Öz sermaye risk primindeki en yüksek artış ise Hindistan, Endonezya ve diğer petrol üreten ülkelerde gerçekleşecektir. Türkiye için, öz sermaye risk primindeki artış %1,98 olarak tespit edilmiştir. Tüm sektörlerde, %25 ila %53 oranında üretim maliyeti artışı beklenmektedir. Farklı bir bulguya burada değinmekte ise, fayda görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nden elde edilen verilere göre Çin, en çok can kaybı olan 10 ülke arasında yer almamaktadır. Tüketim talebinde gerileme ise, senaryolar içerisinde en düşük seviyede olan 7 no'lu senaryo için tahmin edilmiştir. Buna göre, en yüksek tüketim talebi gerilemesi ABD'de gerçekleşecektir. Devlet harcamalarında da artışlar beklenmektedir. Özellikle, sağlık harcamalarında artışlar öngörülmektedir. Pandemi sürecinden etkilenecek kişi sayısının en yüksek olduğu ülkeler, Çin ve Hindistan olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Dünya ticaret hacminin aylar bazlı gelişimi de incelenmiştir. 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yaşanan düşüşün, nisan ayında daha da ivme kazandığı gözlemlenmiştir. Dünya'yı çok derinden etkileyen bir başka pandemi, 1914-1920 yılları arasında yaşanmıştır. İspanyol gribinin etkilerini araştıran bir çalışmaya da burada yer verilmiştir. Yine bir mekânsal model aracılığıyla yapılan analizden elde edilen COVID19 pandemisi'nin etkileriyle karşılaştırılmıştır. Ancak COVID-19 pandemisinin etkilerinin, grip salgınına benzer büyüklükleri ortaya çıkarmasının muhtemel olmadığı, çalışmada belirtilmektedir. Veba ve COVID-19 pandemisinin karşılaştırılmasına ilişkin araştırmalara da yer verilmiştir. Feodalizmin çökmesine yol açan veba salgınının benzer etkilerini COVID19 pandemisinin gösterip gösteremeyeceği ve küresel ölçekteki güç değişikliklerine sebep olup olmayacağını, zamanın göstereceği, ancak çalışma hayatında birtakım değişimlerin gerçekleşeceği sonucuna ulaşılmıştır. Dünya GYSH'sının ciddi düşüşler yaşayacağı da bu çalışmada değerlendirilen diğer çalışmalardan çıkarılan bir sonuçtur. Ancak, tüm sektörlerin zarar edeceği sonucu kesin bir bilgi değildir. Çünkü, özellikle sağlık ve ilaç sektörleri ve de online alışveriş pazarı kriz sürecinden olumlu etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to understand the effects of the pandemic phenomenon, which has existed since ancient times and continues its effects on the world economy, by analyzing available data sets to find solutions, according to the results. The aim of the study is, to examine and analyze data sets and to make suggestions to policy makers by evaluating the results. First, the conceptual framework was determined in the study. The phenomenon of globalization was explained with the literature summary. Because COVID-19 pandemic actually had profound effects on the concept of globalization above all else. The world has implemented the necessity of acting together, whether accepted or not. Globalization has removed borders, although this was an abstract concept and was defined as capital movements through transfers. However, COVID-19 pandemic made it clear that, this is not just a money stream, but also a necessity of defining a World, in which a common stand should be taken. In the study, the data set of the World Trade Organization on world trade volume was analyzed on the basis of items. As a result of the examination of the foreign trade volume, based on years by sectors, a decrease was observed in most of the sectors until 2018 after the peak point of 2014. In 2018, an increase in volume was observed in all sectors. However, 2019 was observed as a year in which world trade volume declined. The reason for this is thought to be the US-China tariff wars that started in June 2018. The analysis for 2020 was made by interpreting the outputs of a model that McKibbin and Fernando (2020) built, based on the observations of past SARS and Influenza cases. What is the future of the world economy, which has a downward trend in 2019, after March 17, 2020? It was tried to be understood through a model which was a dynamic stochastic general equilibrium model, based on past observations. The model aimed to analyze, the effects of COVID-19 pandemic in the Energy, Mining, Agriculture (including Hunting and Fishing), Durable Goods Production, Non-Durable Goods Production and Services sectors and Worldwide. Based on the accumulation of past experiences, cases and fatal cases, death rates were estimated and added to the model as an explanatory (independent) variable. In this way, we have predicted 7 different scenarios about the increase in production costs, declines in consumption demand, and what the increase in public expenditures will be. Another concept that the model predicts is, the depreciation of the population and the workforce. Accordingly, it is estimated that the highest loss of workforce will occur in China. Model results of McKibbin and Fernando (2020) show that one of the countries with the most casualties will be the USA. The highest increase in equity risk premium will be in India, Indonesia and Other Oil Producing Countries. The increase in the equity risk premium for Turkey was found to be 1.98%. Production cost increases of 25% to 53% are expected in all sectors. It is worth mentioning a strange finding here. China is not among the 10 countries with the most casualties predicted from the World Health Organization. Decline in consumption demand is estimated for the lowest scenario, out of the seven scenarios. Accordingly, the highest decline in consumption demand will occur in the USA. Increases in government spending are also expected. Increases are foreseen, especially due to health expenditures. The countries with the highest number of people to be affected by the pandemic process are determined as China and India. In this study, the development of the World Trade Volume based on months is also avalaiable. It was observed that the decrease experienced in March 2020 compared to the previous month, gained more momentum in April. Another pandemic that deeply affected the World occurred between 1914-1920. A study, investigating the effects of Spanish Flu is also included in this study. Again, it has been compared with the effects of COVID-19 pandemic, obtained from an analysis made through a spatial model. However, it is stated, that the effects of COVID-19 pandemic are unlikely to cause magnitudes, similar to the flu epidemic. Studies on the plague and COVID-19 pandemic are also included in this study. It has been concluded that time will show whether COVID-19 pandemic will show the similar effects of the plague epidemic, that led to the collapse of feudalism and whether there'll be power changes on a global scale. But some changes will do occur in working life. It is a conclusion from the studies evaluated within this study, that the World GYSH will experience serious decreases. However, it is not certain, that all sectors will suffer. Because the health and pharmaceutical industries and the online shopping market have been positively affected during the crisis.