Toz metal alüminyum malzemelerin mikrodalga enerjisi ile sinterlenebilirliğinin incelenmesi
The investigation of the ability of aluminium powder metal materials with microwave sintering process
  1. Tez No: 352571
  2. Yazar: AHMET AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mikrodalga enerjisi uzun yıllardan beri değişik uygulamalar için kullanılmaktadır. 1960 yılından itibaren seramik malzeme işlemleri üzerinde mikrodalga uygulamalarına çalışılmaktadır. Metal tozlarının sinterlenmesin'de mikrodalga sinterleme çok yeni bir gelişmedir. Tam yoğunluklu metal parça sağlamaları mikrodalgaların sürpriz uygulamalarını oluşturmaktadır. Bu teknoloji, değişik toz metal parçaların kısa bir sürede üretilmelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, ortalama toz boyutu 51 µm olan Alüminyum tozlarından 125, 175, 225 MPa basınçlarda 31,7x12,7x6,35 mm ölçülerinde toz metal Alüminyum blok numuneler ASTM B 528-05'e uygun olarak tek yönlü presleme ile üretilmiştir. Elde edilen ham blok numunelerin yoğunlukları ölçülmüş daha sonra klasik ve mikrodalga sinterleme işlemine tabi tutularak yoğunlaşmaları sağlanmıştır. Her iki sinterleme yönteminin yoğunlaşma, mikroyapı ve mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Microwave energy has been used in various application for many years. Since 1960, microwave applications have been studied on ceramic meterial processes. Microwave sintering of metal powder is a relatively recent development. Provide full density metal parts are surprise executions of microwave sintering process. This technology have been used in producing several powder metal parts in a short time. In the present study, avarage powder size is 51 µm aluminium powder is one-way pressed under 125, 175, 225 MPa pressures with 31,7x12,7x6,35 mm of size aluminium powder metal block in accordance with ASTM B 528-05 standart. Raw densities of the obtained blocks are measured and then subjected to conventional and microwave sintering processes to provide concentration. Both the sintering method's itensification, microstructure and mechanical properties were compared.