Civa klorid'in ratlarda tiroit bezi dokusu üzerine subakut toksisitesi ve sodyum selenit'in ve vitamin e'nin koruyucu rolü
Subacute toxicity of mercury chloride on thyroid glandtissue of rats and protective role of sodium selenite and vitamin e
- Tez No: 352572
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Civa klorid insan ve hayvanlara oldukça zararlı olduğu bilinen bir ağır metaldir. Bu çalışmada, sodyum selenit, vitamin E, vitamin E+sodyum selenit, civa klorid, sodyum selenit+civa klorid, vitamin E+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Uygulamadan 4 hafta sonra ratlarda ışık mikroskobuyla tiroit dokusunda meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Civa klorid uygulanan gruptaki ratların tiroitlerinde birtakım histopatolojik değişiklikler meydana geldiği tespit edilirken, vitamin E+civa klorid, sodyum selenit+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid muameleli ratların tiroitlerindeki ise histopatolojik değişiklik daha düşük düzeyde gözlenmiştir. Sonuç olarak vitamin E, sodyum selenit ve vitamin E+sodyum selenit civa klorid tirotoksik etkiyi azalttığı ancak tam olarak koruyamadığı değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 203.1.057 Anahtar Kelimeler : Civa klorid, vitamin E, sodyum selenit, tiroit, histopatoloji Sayfa Adedi : 54 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yusuf KALENDER
Özet (Çeviri)
Mercury chloride as a heavy metal with a harmful effect on humans and animals are described. In this study, sodium selenite, vitamin E, vitamin E+sodium selenite, mercuric chloride, sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride were given to male rats through gavage. After 4 weeks of treatment rats were examined under the light microscope and the histopathological changes occurring in the thyroid as compared with the control group were investigated. Some histopathological changes were detected in thyroid tissue in mercuric chloride treated group, less histopathological changes were observed in sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride treated groups. As a result, sodium selenite, vitamin E and vitamin E+sodium selenite significantly reduce mercuric chloride induced thyrotoxicity in rats, but not protect completely. Science Code : 203.1.057 Key Words : Mercuric chloride, vitamin E, sodium selenite, thyroid, histopathology Page Number : 54 Supervisor : Prof. Dr. Yusuf KALENDER