Oksazol molekülünün ve çinko halojenür bileşiklerinin titreşimlerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical study on vibrations of oxazole and its zinc halide complexes
  1. Tez No: 352570
  2. Yazar: LÜTFİYE ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada C3H8NO genel formülü ile verilen oksazol ligandının IR spektrumu kaydedilip bu liganda ait titreşim frekans ve kipleri saptandı. Ligandın titreşim frekansları için işaretleme önerildi. Gaussian03 bilgisayar programı yardımıyla ligandın teorik titreşim frekans değerleri elde edildi ve bu değerler deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. Ayrıca ZnX2L2 [X= Cl, Br, I; L = C3H3NO] genel formülü ile verilen bileşikler ilk defa elde edildi. Komplekslerin IR spektrumları kaydedilerek titreşim frekans ve kipleri saptandı; C, H, N analizi sonuçları verildi. Bileşiklerin ligand frekanslarında bileşik oluşumu nedeniyle, ligand molekülüne göre kaymalar gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study the IR spectrum of oxazole ligand which has a molecular formula of C3H3NO was recorded, its vibrational frequencies and modes were determined. Vibrational assigments were proposed for the ligand. Theoretical vibrational frequencies of the ligand were obtained by the aid of Gaussian03 computer software and then those were compared with the experimental data. Besides, general formula of ZnX2L2 [X= Cl, Br, I; L = C3H3NO] with compounds given have been prepared for the first time. The IR spectra of complexes were reported, and vibrational frequencies and mode were obtained. The result of the C, H, N analysis of the complexes were also given. Due to the complexation, frequency shifts with respect to the free ligand were observed.