Terör bölgelerine yapılan askeri sevkiyatlar için yer seçimi ve hat zaman pencereli araç rotalama problemi
Plant location and vehicle routing problem with arc time windows for military shipment to terror region
  1. Tez No: 352580
  2. Yazar: CİHAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında, firmaların ayakta kalabilmeleri için stratejik seviyede kararlar vermeleri gerekir. Bu kararlardan en önemlisi de müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tesislerin yerlerinin ve hangi müşterinin hangi tesisten nasıl hizmet göreceğinin belirlenmesidir. Bu tez kapsamında ele alınan Hat Zaman Pencereli Yer Seçimi ve Araç Rotalama Problemi (HZP_YSARP) terör nedeniyle yolların belirli saatler içerisinde kullanılması ya da köprülerin sadece belirli saatler dahilinde kamyon, tır vs. gibi taşıma araçları için geçiş izni vermesi gibi durumlar sebebiyle, zaman penceresinin düğümler yerine hatlar (yollar) üzerinde mevcut olduğu bir problem tipidir. Gerçek hayatta karşılaşılan Hat Zaman Pencereli Yer Seçimi ve Araç Rotalama Problemi (HZP_YSARP) literatürde daha önce çalışılmamış olması nedeniyle bu tez kapsamında ilk kez ele alınmış, problemin tanımı ve varsayımları ortaya konularak bir matematiksel model geliştirilmiştir. Çeşitli geçerli eşitsizliklerin eklenmesi ve bazı kısıtların gevşetilmesi suretiyle matematiksel model kuvvetlendirilerek farklı matematiksel modeller elde edilmiş, geliştirilen matematiksel modellerin performansı test problemleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan çalışma neticesinde optimal çözüme çok kısa süre içerisinde çok yakın sonuçlar üreten bir matematiksel model çözüm yöntemi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, the companies have to make strategic level decisions to survive and make profit. One of the most important decisions is to determine the facility locations and the distribution of goods to customers so as to meet the customer demands. This thesis examines the Plant Location and Vehicle Routing Problem with Arc Time Windows, which emerges from the need of“safe transportation”against terrorism and limited arc time windows on bridges for transfer vehicles like trucks and articulated lorries. The time windows are not on the nodes but on the arcs. To the best of our knowledge; this real life problem“Plant Location and Vehicle Routing Problem with Arc Time Windows”has never been studied in the literature, so the problem is described, assumptions are set and a mathematical model is developed to solve this problem. Different mathematical models are developed by adding new valid inequalities and applying relaxations The quality of all solution approaches is measured by using the test problems in the literature and a mathematical model which gives very good solutions for large scale problems in a short computation time is determined as the solution method.