Iphone için güvenli kişisel ajanda uygulaması
Secure personal agenda application for iphone
- Tez No: 352579
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan iPhone, estetik ve kullanıcı dostu tasarımı sayesinde alternatif mobil cihazlara oranla oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olup, 470 milyondan fazla kullanıcısı vardır. Bu kadar yaygın kullanılan iPhone'da son dönemlerde yaşanan güvenlik açıkları sebebiyle bu konunun ciddi bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Bu tehlikenin farkında olan Apple, çıkan her yeni iOS versiyonunda güvenlik altyapısını bir adım daha ileriye götürmüş, iOS 2.0 versiyonundan itibaren DEP, 4.3 versiyonundan sonra ise ASLR desteğiyle birlikte güvenlik çok daha sıkılaştırılmış bir altyapıya ulaşmıştır. Bununla beraber, cihaz fiziksel olarak ele geçirildiği takdirde, çeşitli adli bilişim veya veri kurtarma araçları kullanılarak diskte bulunan veya silinmiş veriler hala kolayca ele geçirilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, yukarıda belirtilen hususlara çözüm geliştirilmeye çalışılmış ve bu kapsamda, öncelikle iPhone platformu üzerinde detaylı bir güvenlik analizi yapılmıştır. Tespit edilen açıklara çözüm niteliğinde, kendi verilerini güvenli bir şekilde yöneten ve verilerinin iOS işletim sistemi tarafından sızdırılmasını önleyen“Güvenli Kişisel Ajanda Uygulaması”geliştirilmiştir. Uygulama üzerinde yapılan testler sonucunda, önerilen çözümün güvenli bir ortam sunduğu görülmüştür. Yapılan tez çalışmasının, hem kullanıcılar hem de uygulama geliştiriciler açısından mobil güvenlik alanında farkındalık oluşturacağı, geliştirilen güvenli kişisel ajanda uygulamasının bu alanda ulusal ve uluslararası kullanıcıların kişisel verilerinin korunmasına bir nebze de olsa katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
iPhone, which has been sold more than 470 millions to the date is widely used all over the world and preferred by a great number of users compared to alternative mobile devices thanks to its aesthetic and user-friendly design. It has become a necessity to address security concept sensitively on iPhone due to recently experienced vulnerabilities on this platform. Apple, being aware of the threats, has developed the security structure of iOS with each released new version. The security structure has been strengthened by supporting DEP since version 2.0, and ASLR since version 4.3. However, despite all the improvements and updates, if the device is physically seized, data which is currently on the disk or which has already wiped can possibly be recovered using mobile forensics or data recovery tools. In this study, it is aimed to develop solutions to address aforementioned issues. In this context, a comprehensive security analysis of iPhone platform has been conducted. In order to propose a proper solution to the issues addressed throughout the analysis,“Secure Agenda Application”, which protects its data against data leakage problem of iOS operating system and manages it securely, was developed. It was concluded that the proposed solution ensures a secure environment as a result of tests conducted on the application. With this thesis, it has been aimed to increase awareness for both the users of the iPhone and the application developers in the area of mobile security. It is also expected for the Secure Agenda Application to contribute ensuring information security for both national and international iPhone users.