Phlomis nissolii L.'nin biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
Determination of biological activity of Phlomis nissolii L.
  1. Tez No: 352616
  2. Yazar: NAGEHAN BAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yetişen Phlomis nissolii L. türünün 7 patojen mikroorganizma ve 3 maya üzerindeki antimikrobiyal aktivitesi, antioksidan aktivitesi ve DNA üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada P. nissolii türünün etanol, metanol ve su özütleri kullanıldı. Bitki özütlerin antimikrobiyal aktviteleri agar kuyucuk difüzyon yöntemi ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyon (MİK) yöntemi ile belirlendi. Özütlerin antimikrobiyal aktiviteleri için Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus fecalis (ATCC 29212) ve Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853) bakteri türleri ile Candida albicans (ATCC 10231), Candida tropicalis (ATCC 13803) ve Candida krusei (34135) maya türleri kullanıldı. MİK değerlerine göre P. nissolii'nin etanol özütünün en etkili olduğu bakteriler B. cereus ve B. subtilis metanol özütünün en etkili olduğu bakteriler ise B. cereus, B. subtilis ve P. aeruginosa olduğu belirlendi. Su özütünün bakteriler üzerinde etkisi gözlenmedi. P. nissolii'nin DPPH radikal süpürücü etkisi bakımından en etkili özüt metanol özütü olmasına rağmen, pozitif kontrol olarak kullanılan BHT'ye göre daha düşük olduğu bulundu. Özütlerin toplam fenolik miktarı için 760 nm'de okunan absorbans değerleri gallik asit standart grafiği kullanılarak hesaplandı. Metanol özütünün en yüksek toplam fenolik miktara sahip olduğu bulundu. P. nissolii'nin metanol özütünün pBR322 plazmit DNA üzerine etkisi agaroz jel elektroforez yöntemiyle incelendi. Metanol özütünün konsantrasyona ve inkübasyon süresine bağlı olarak DNA'ya etki gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determining antimicrobial activity effects of Phlomis nissolii L. species on the 7 pathogen microorganism and 3 yeast, antioxidant activity and effects on the DNA. In this study, ethanol, methanol and water extract of P. nissolii species was used. While determining antimicrobial activity of plant extract agar well diffusion technique was used. Extracted's antimicrobial effects tested on Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus fecalis (ATCC 29212) ve Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853) bacterial and Candida albicans (ATCC 10231), Candida tropicalis (ATCC 13803) and Candida krusei (34135) yeasts. According to MIK values, it has been observed that minimum effect concentration of P. nissolii ethanol extract on B.cereus and B. subtilis is 12,5mg/mL. Minimum effect concentration of P. nissolii methanol extract on B. cereus, B. subtilis ve P. aeruginosa bacterials is 12,5mg/mL. However, water extract has no effect on bacterials. Althought P. nissolii's DPPH in terms of radical scavenging effect the most effective extract is methanol, BHT which is used by positive control is higher than methanol. Absorbans value of extracts's total phenolic value at 760 nm is determined by using gallic acid standard graphics technique. It is observed that methanol extract has the highest total phenolic value. Effects of P.nissolii's methanol extract's on pBR322 plasmid DNA is identified by using agarose gel electrophoresis technique.