Sütten izole edilen laktik bakteriler ve streptokokların enzim aktiviteleri
Enzyme activities of lactic bacteria and streptococcus isolated from milk
- Tez No: 352615
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmada çiğ sütten izole edilen laktik asit bakterilerinin bazı enzim özellikleri ve gıda patojeni bakteriler üzerine inhibitör aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle 30 çiğ süt örneğinden 74 laktik bakteri izolatı izole edilip adlandırılmıştır. Adlandırılan türler; 10 Lactobacillus delbrueckii ssp. lactis, 9 Lb. casei, 6 Lb. rhamnosus, 5 Lb. acidophilus, 5 Lb. coryniformis ssp. tourquens, 3 Lb. plantarum ssp. plantarum, 5 Leuconostoc mesenteroides ssp. mesenteroides, 3 Leu. mesenteroides ssp. dextranicum, 9 Pediococcus pentosaceus, 6 P. dextrinicus, 1 P. inopinatus, 1 P. acidilactici, 4 Streptococcus lactis, 1 S. cremoris, 2 Enterococcus faecalis, 1 E. faecium ve 3 Lactococcus lactis ssp. lactis olarak tespit edilmiştir. Çiğ sütten izole edilen laktik bakterilerin proteaz, lipaz, elastaz, α-amilaz enzim özellikleri ve hemolitik aktiviteleri araştırılmıştır. 74 izolatın 70'inde proteolitik aktivite tespit edilmiştir. 36 izolat (%51,4) zayıf (+), 34 izolat (%48,6) orta (++) proteolitik aktivite göstermiştir. İzole edilen laktik bakterilerin, Elastinli Nutrient Agarda araştırılan elastaz enzim özellikleri saptanmamıştır. Trybutrin Agarda lipolitik aktiviteleri araştırılan laktik bakterilerde, Leu. mesenteroides ssp. dextranicum türünün zon çapı 4 mm olarak tespit edilmiştir. Diğer suşlarda zon çapı gözlenmemiştir. α-amilaz enzim aktiviteleri Nişasta Agar besiyerinde test edilmiştir. Lb. plantarum ssp. plantarum, Lb. casei, Lb. coryniformis ssp. tourquens, Pediococcus pentosaceus ve Leu. mesenteroides ssp. dextranicum türlerinde α-amilaz (+) aktivite göstermiştir. Kanlı Agarda hemolitik aktiviteleri incelen laktik bakterilerden, S. lactis, Lactococcus lactis ssp. lactis ve Enterococcus faecium türleri (+) aktivite gösterirken diğer türlerde hemolitik aktivite gözlenmemiştir. Çiğ sütten izole edilen 17 farklı bakteri türünün her birinden bir suş alınarak inhibitör etki çalışılmıştır. Bu bakterilerin inhibitör etkisi kuyu difüzyon metoduyla Nutrient Agar ve %0,2 glikozlu Nutrient Agarda çalışılmıştır. Tüm inhibitör etkisi çalışılan bakteri türleri, Staphylococcus aureus, Listeria Monocytogenes ve Salmonella typhimurium üzerine inhibitör etki göstermiştir. Ancak E. coli ve Klebsiella pneumoniae üzerine etki göstermemiştir. En büyük etkiyi Lb. delbrueckii ssp. lactis Nütrient Agarda 12 mm, %0,2 glikozlu Nutrient Agarda 18 mm zon çapıyla L. monocytogenes ve S. typhimurium üzerine göstermiştir. Bu koşullarda %0,2 glikozlu ortamda zon çapları daha büyük gözlenmiştir. Çalışılan tüm laktik bakteri türleri E. coli ve K. pneumoniae üzerine etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The research of some enzyme characteristics and the inhibitory activity of pathogenic bacteria in food aimed to determine of lactic acid bacteria isolated from raw milk. Therefore, 74 isolates of lactic acid bacteria isolated was named from 30 raw milk samples. Species named; has been identified as 10 Lactobacillus delbrueckii ssp. lactis, 9 Lb. casei, 6 Lb. rhamnosus, 5 Lb. acidophilus, 5 Lb. coryniformis ssp. tourquens, 3 Lb. plantarum ssp. plantarum, 5 Leuconostoc mesenteroides ssp. mesenteroides, 3 Leu. mesenteroides ssp. dextranicum, 9 Pediococcus pentosaceus, 6 P. dextrinicus, 1 P. inopinatus, 1 P. acidilactici, 4 Streptococcus lactis, 1 S. cremoris, 2 Enterococcus faecalis, 1 E. faecium ve 3 Lactococcus lactis ssp. lactis. Lactic bacteria were investigated protease, lipase, elastase, α-amylase enzyme characteristics and hemolytic activities isolated from raw milk. Proteolytic activity was determined of 74 isolates in 70 isolates. 36 isolates (51.4%), weak (+), 34 isolates (48.6%), moderate (+ +) has shown proteolytic activity. The isolated from lactic bacteria, elastase enzyme characteristics appeared to function on the nutrient Agar in Elastin researched. Lactic bacteria investigated lipolytic activities on the Tributyrin Agar, Leu. mesenteroides ssp. dextranicum species detected zone diameter of 4 mm. The other strains was not observed zone diameter. α-Amylase enzyme activities were tested on Starch Agar. Lb. plantarum ssp. plantarum, Lb. casei, Lb. coryniformis ssp. tourquens, Pediococcus pentosaceus and Leu. mesenteroides ssp. dextranicum species demonstrated α-amylase (+) activity. Lactic bacteria were examined hemolytic activity on Colombia blood agar. S. lactis, Lactococcus lactis ssp. lactis ve Enterococcus faecium species demonstrated hemolytic (+) activity. On the other hand the other species was not observed hemolytic activity. Isolated from raw milk 17 different bacterial species taking from each strain was studied inhibitory effect. These bacteria was studied inhibitory effect in the well diffusion method Nutrient Agar and 0,2% glucose Nutrient Agar. While Lactic bacteria strains were showed on the S. aureus, L. Monocytogenes and S. typhimurium an inhibitory effect when they showed no effect on the E. coli and K. pneumoniae. In these conditions a larger zone diameters has been observed in glucose medium. In these circumstances the most greatest impact, Lb. delbrueckii ssp. lactis strain showed zone diameter 18mm on the L. monocytogenes and S. typhimurium. In these conditions a larger zone diameters has been observed in 0,2% glucose Nutrient Agar medium. All species studied lactic bacteria had no effect on E. coli and K. pneumoniae.