Eksik blok tasarımlarında parametrik olmayan metotlar
Eksik blok tasarimlarinda parametrik olmayan metotlar
  1. Tez No: 352629
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Blok tasarımları istatistiksel analizlerde yaygın olarak kullanılır. Blokların tüm işlemlere uygulanabildiği ve yeterli büyüklükte olduğu durumlarda rasgele tamamlanmış blok tasarımı kullanılır. Ancak uygulamalarda bazı kısıtların bulunduğu durumların varlığı, işlemlerin her blok için ele alınmasını mümkün kılmamaktadır. Böyle durumlarda eksik blok tasarımları veya dengeli tamamlanmamış blok tasarımları araştırmacılar için etkili bir alternatif olmaktadır. Çoğu zaman araştırmacılar tek bir tasarım yapısıyla başlarlar fakat zaman yetersizliği, maddi imkansızlıklar gibi bazı sebeplerden dolayı tasarım yapılarını değiştirmek zorunda kalabilirler. Böyle durumlarda karma tasarımlar kullanmak uygun olur. Bu çalışmada rasgele tamamlanmış blok tasarımı, eksik blok tasarımı, dengeli tamamlanmamış blok tasarımı ve karma tasarımların özellikleri verilmiştir. Bu tasarımlarda sıralı ve şemsiye alternatifler için parametrik olmayan test istatistikleri incelenmiştir. Ayrıca bu testlerden Page testine permütasyon testi metodu uygulanmıştır. Page testi, Hollander testi, Uyarlanmış Page testi ve Page testinin permütasyon versiyonu testi I. Tip hata ve testin gücü bakımından kıyaslanmıştır. Bilim Kodu : 205.1.066 Anahtar Kelimeler : Eksik blok tasarımları, Sıralı Alternatifler, Şemsiye Alternatifler, Page testinin permütasyon versiyonu Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hülya BAYRAK
Özet (Çeviri)
Block designs widely use in the statistical analysis. Randomized complete block design use when blocks can be applied all of the treatments and large enough. However, in practice existence of some constraints, treatments do not make it possible for each block. In such situations, incomplete block design and balanced incomplete block design are an effective alternative to the researchers. Researchers often might start with one design structure but may have to change the design structure for some reasons, such as financial difficulties, lack of time. Mixed designs should be used in such cases. In this study, characteristics of randomized complete block design, incomplete block design, balanced incomplete block design and mixed design are given. In these designs, non-parametric test statistics are examined for ordered and umbrella alternatives. Also permutation method is applied to Page test. Page test, Hollander test, Modified Page test and Permutation Version of Page test are compared by a simulation study according to type I errors and powers. Science Code : 205.1.066 Key Words : Incomplete block design, Ordered Alternatives, Umbrella Alternatives, Permutation Version of Page test Page Number : 84 Supervisor : Prof. Dr. Hülya BAYRAK