Yoğun bakım hemşirelerine uygulanan web tabanlı çatışma çözme eğitiminin hemşirelerin çatışma çözme becerilerine etkisi
The effect of web-based conflict resolution training applied to intensive care nurses on their conflict resolution skills
  1. Tez No: 993982
  2. Yazar: MERVE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerine yönelik uygulanan web tabanlı çatışma çözme eğitiminin hemşirelerin çatışma çözme becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla paralel grup, randomize kontrollü deneysel bir tasarımda yürütülmüştür. Araştırma, 01.04.2025–30.09.2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin Anestezi ve Reanimasyon, İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları ve Nöroloji yoğun bakım ünitelerinde görev yapan ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan hemşireler üzerinde yürütülmüş; katılımcılar blok randomizasyon yöntemiyle müdahale ve kontrol gruplarına atanmıştır. Ön test aşamasında her iki grupta da n=23 katılımcı yer almış; son test ve 3. ay izlem ölçümlerinde her iki grupta da n=22 katılımcı ile veri toplama süreci tamamlanmıştır; eksik veriler intention to treat (ITT) ve per-protocol analizleri ile değerlendirilmiş, eksik verinin sonuçlar üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gösterilmiştir. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Çatışma Çözme Ölçeği ile müdahale öncesi, eğitim sonrası ve izlemde toplanmış; analizlerde ki-kare, bağımsız gruplarda t-testi ve tekrarlı ölçümler ANOVA testleri kullanılmıştır. Gruplar başlangıçta sosyodemografik özellikler ve ön test puanları açısından homojen bulunmuştur (p>0,05). Müdahale grubunun çatışma çözme becerisi izlem puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiş (p=0,025) ve kontrol grubunda bazı alt boyutlarda izlemde düşüş saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak; web tabanlı çatışma çözme eğitiminin hemşirelerin çatışma çözme becerilerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yoğun bakım kliniklerinde web tabanlı çatışma çözme eğitiminin, ekip içi iletişim ve iş birliğini destekleyen bir gelişim aracı olarak hizmet içi eğitim programlarına entegre edilmesi; eğitimin düzenli aralıklarla yinelenmesi ve performans izleme–geribildirim süreçleriyle desteklenmesi önerilmektedir. Ayrıca bu eğitimin, daha uzun süreli izlem içeren yeni araştırma tasarımlarında uygulanarak etkisinin kapsamlı biçimde değerlendirilmesi önerilmektedir. Araştırma etik kurul ve kurum izni ile yürütülmüş olup çalışma ClinicalTrials.gov'da NCT07002645 numarasıyla kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a parallel-group, randomized controlled experimental design to determine the effect of a web-based conflict resolution training program on the conflict resolution skills of intensive care nurses. The research was carried out between April 1 and September 30, 2025, in the Anesthesiology and Reanimation, Internal Medicine, Chest Diseases, and Neurology intensive care units of a university hospital. Nurses who met the inclusion criteria were assigned to the intervention and control groups using a block randomization method. At the pre-test stage, both groups included 23 participants (n=23). Data collection was completed with 22 participants in each group at the post-test and 3-month follow-up measurements. Missing data were evaluated using both intention-to-treat (ITT) and per-protocol analyses, and it was demonstrated that the missing data had no significant effect on the study outcomes. Data were collected using the Descriptive Information Form and the Conflict Resolution Scale before the intervention, after the training, and at follow-up. Chi-square tests, independent samples t-tests, and repeated measures ANOVA were used for data analysis. The groups were found to be homogeneous in terms of sociodemographic characteristics and baseline conflict resolution scores (p>0.05). At follow-up, the intervention group demonstrated significantly higher conflict resolution skill scores compared to the control group (p=0.025), while a decline was observed in some subscale scores of the control group (p<0.05). In conclusion, the web-based conflict resolution training was found to be effective in improving nurses' conflict resolution skills. It is recommended that such training be integrated into in-service education programs in intensive care settings as a professional development tool to support team communication and collaboration. Regular repetition of the training and the incorporation of performance monitoring and feedback mechanisms are also suggested. Furthermore, future studies with longer follow-up periods are recommended to comprehensively evaluate the sustainability of the training effects. The study was conducted with ethical committee approval and institutional permission, and was registered at ClinicalTrials.gov under the number NCT07002645.