Düzce ili, Akçakoca ilçesi, Mehmet Emek Evi'nin restorasyonu
Restoration of the 'Mehmet Emek Home' in Akçakoca-Düzce-Turkey
- Tez No: 352628
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURÇİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tarihi ve kültürel mirasımızın çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tuttuğu günümüzde, korumaya ilişkin her türlü yasal düzenlemeye karşın, özellikle kullanım güçlüklerinden kaynaklanan nedenlerle, sivil mimarlık örneği geleneksel konutlarımızın sayısında, bakımsızlık, maddi yetersizlik gibi birçok etkenler nedeni ile önemli azalmalar görülmektedir. Bu tezin amacı, bu süreç içerisinde yer alan ve Akçakoca İlçesi'nde bulunan Mehmet Emek Evi'nin fiziksel, sosyal ve ekonomik ömrünü uzatabilmek için bugünün kullanım gereksinimlerine uygun müdahale biçimlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmadan elde edilen verilerin hayata geçirilmesi ile yapının çevresinde yer alan diğer yapılara örnek teşkil edilecek ve yörede koruma bilincinin güçlenmesine katkıda bulunacak olan bu önemli sivil mimarlık örneğin sürdürülebilir bir koruma anlayışıyla gelecek kuşaklara aktarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
At present, while the historical and cultural heritage of Turkey started to vanish due to several reasons; despite all the related legal amendments put into force, especially because of the difficulties in usage and like the factors related with lack of maintenance and financial sufficiency, a significant decrease is observed in the number of traditional houses in Turkey's traditional housing architectural stock. The aim of this thesis is the determination of the convenient intervention methods suitable for the recent usage necessities; to extend the physical, social and economic life of the“Mehmet Emek House”located in“Akçakoca”. Thus, the transfer of this important sample of traditional architecture, which will be an example to nearby buildings of the same sort and will strengthen the conservation consciousness, handling them to the next generations will be possible within a context of the sustainable conservation approach.