Çok ölçütlü karar verme yaklaşımlarına dayalı tedarikçi seçimi ve bir uygulama
Supplier selection based on multicriteria decision making approaches and an application
- Tez No: 352631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tedarik zinciri yönetiminin önemli bir halkasını oluşturan tedarikçi seçimi, işletmelerin aldığı stratejik kararlardan biridir. Tedarikçi seçimi bir çok faktörü gözönüne almayı gerektiren çok aşamalı ve zor bir karar problemidir. Bu çalışmada, bir elektronik firmasının en iyi tedarikçiyi seçme problemi incelenmiştir. Uygulamanın amacı, işletmeye tedarikçi çözüm problemi için alternatif bir çözüm yaklaşımı önermektir. Uygulamada, AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi), TOPSIS ve ELECTRE teknikleri kullanılarak çok ölçütlü karar verme yaklaşımlarına dayalı tedarikçi seçimi yapılmıştır. Bu yöntemlerin kullanılmasına girdi olan kriterler istatiksel analizler, kriter ağırlıkları ise AHP yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. TOPSIS ve ELECTRE yöntemleri ile alternatifler arasında bir seçim ve sıralama elde edilmiş aynı zamanda seçilen alternatifin kriterler bazında değerlendirilmesi sağlanmış, böylelikle karar verme süreci ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection which is an important part of the supply chain management, is one of the strategic decisions made by businesses. Supplier selection is a multi-stage and difficult decision problem and needs to consider multiple-factors. In this study, the supplier selection problem of an electronic company is considered. The aim is to recommend an alternative selection approach to the company for the supplier selection problem. Here, the suppliers are selected by using multicriteria decision making techniques such as AHP, TOPSIS and ELECTRE. The criteria of the problem are determined by statistical analysis and the criteria weights by AHP technique. The selection and ranking among alternatives is obtained via TOPSIS and ELECTRE methods furthermore the selected alternative is evaluated on the basis of criteria, thus decision making process is analysed in a detailed manner.