Diyabetik ratlarda topikal trombosit kökenli büyüme faktörü'nün yara dokusu oksidatif olayları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect topical platelet derived growht factor on oxidative events of wound tissue in diabetic rats
  1. Tez No: 352632
  2. Yazar: SİBEL GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Diyabette yara iyileşmesindeki gecikmenin en önemli nedenleri arasında büyüme faktörü salınımının azalması, büyüme faktörü yıkımının ve oksidatif stresin artması bulunmaktadır. Trombosit kökenli büyüme faktörü (PDGF) yara iyileşmesinin tüm evrelerinde görev alan en önemli büyüme faktörlerinden biridir. Bu çalışmada, streptozosin ile diyabetik hale getirilmiş ratlarda oluşturulan dorsolateral kesi yaralarına topikal olarak uygulanan PDGF'nin, yara iyileşmesi sürecinde yara dokusundaki oksidatif olayların zamana bağımlı etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışma da 200-250 g ağırlığında 42 adet Wistar-Albino dişi rat kullanıldı. Ratlar, streptozotosin ile diyabetik hale getirildi. Diyabetik ratlar kontrol grubu (n=6), tedavisiz grup (n=12), kitosan uygulanan grup (n=12) ve kitosan+PDGF uygulanan grup (n=12) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç tüm ratlarda anestezi altındayken sırtta orta hattın iki yanında eksizyonel kesi yaraları oluşturuldu. PDGF uygulanan gruplardaki ratların yaralarına her gün birer kez topikal yolla kitosan jel içerisinde PDGF-BB (7 ng/ml) uygulandı. Kitosan grubunda ise aynı miktarda kitosan jel uygulandı. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3 ve 7. günlerinde ratlar feda edildi. Çıkarılan yara dokularının tiyobarbitürik asit reaktif türleri (TBARS), glutatyon (GSH), nitrik oksit (NOx), askorbik asit (AA) seviyeleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The reasons that cause delay in wound healing in diabetes are decrease in the level of growth factors secretion, increase of growth factors destruction and in oxidative stress. Platelet derived growth factor (PDGF) is one of the important growth factors that play a role in all phases of wound healing. In the study, we aimed to investigate time-dependent effects of topically PDGF administration on oxidative events during dorsolateral incision wounds healing in diabetic rats. In our study 42 female Wistar albino rats (weight: 200-250g) were used. Rats get diabetic with streptozotocin. Diabetic rats were divided into four groups: control group (n=6), untreated group (n=12), chitosan treated group (n=12), chitosan+PDGF treated group (n=12). Two full-thickness excisional skin wounds were made under anesthesia in all rats except for control group. In the PDGF groups, the wounds were treated topically with single daily dose PDGF-BB (7ng/ml) after wounding. In the chitosan treated groups, the wounds were treated topically with equal amount blank chitosan gel. After these administrations, on the 3rd and 7th days of wound healing, rats were sacrificed. Thiobarbituric acid reactive substances (TBARs), glutathione (GSH), nitric oxide (NOx), ascorbic acid (AA) levels and superoxide dismutase (SOD) activity were measured spectrophotometrically in wound tissues. Results were expressed as mean ± standard deviation.