Valf deney düzeneğinin tasarımı, imalatı ve kartriç valflerle test edilmesi
Design, manufacturing of a valve charaterization experimental setup with cartridge valves
  1. Tez No: 352637
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Valf Deney Düzeneğinin Tasarımı, İmalatı ve Kartriç Valflerle Test Edilmesi tezi ile daha önce ülkemizde üzerinde deneysel çalışma yapılmamış olan kartriç valfler incelendi. Oransal kartriç valf ve selenoid kartriç valfi deney çalışmalarında kullanılması hedeflendi. Tezde araştırılması planlanan valflerin matematiksel modellemelerinin yapılması ve modelleme sonucunda ulaşılacak olan sayısal çözümlerin deneysel sonuçlarla karşılaştırılması gerçekleştirildi. Deney çalışmalarında Oransal Kartriç Valf sinüs sinyali PID yöntemi ile sürülerek transfer fonksiyonu çıkartılacaktır. Selenoid Kartriç Valf ise kare dalga PWM yöntemi ile transfer fonkisyonu çıkartıldı. Matematisel modelleme ile çıkartılan transfer fonksiyonunun yakınsaması incelendi. Tez kapsamında Selenoid Kartriç Valf ve Oransal Kartriç Valfin matematiksel modelleri çıkartıldı, Matlab/Simulink ortamında yapılan deneyler ile Transfer fonkisyonu oluşturulacak ve çıkartılan Transfer Fonksiyonu ile Matematiksel Model karşılaştırılıp, yakınsaması belirlendi. Tezde üzerinde araştırma yapılacak olan valf çeşitleri aşağıda belirtilmiştir. Selenoid Kartriç Valfler. Normalde açık ve kapalı boşaltma ve yön valfleri olarak kullanılmaktadır. Akışkan hattının kontrolü, elektrik enerjisi verilmesiyle bobin üzerinde meydana gelen elektromanyetik kuvvetin bobin çekirdeğini hareket ettirmesiyle yapılmaktadır. Oransal Kartriç Valfler. Oransal valfler elektrik sinyalleri ile çalışır ve elektrik sinyallerini oransal olarak bir kuvvete dönüştürür. Valfe giren elektrik akımının artması veya azalması ile valfte meydana gelen bobin kuvvetine orantılı olarak artar veya azalır. Bunun neticesinde valf bobin kuvvetinin miktarına göre; açma-kapama, yön değiştirme, basınç ve akış ayarlaması yapar.
Özet (Çeviri)
Valve Test System Design, Manufacturing and Testing of Cartridge valves with a thesis on the experimental studies have been undertaken previously in our country Cartridge valves were examined. Proportional cartridge valve and solenoid cartridge valve used in the experiments was targeted. In this thesis, planned to investigate the mathematical modelling of the valves done and numerical modelling results that will be achieved in comparison with the experimental results was carried out. Proportional Valve Cartridge from experiments sine signal transfer function will be removed by rubbing with PID method. Cartridge valve solenoid PWM square wave with the transfer function has been removed. Mathematical removed by modelling the transfer function converges examined. And Proportional Solenoid Cartridge Valve scope of this thesis mathematical models were removed, the Matlab / Simulink environment experiments will be created and removed with the transfer function of the transfer function are compared with the mathematical model, convergence was determined. In the thesis, which will be examined on the valve types are listed below. Solenoid Cartridge Valves. Normally open and closed are used as the discharge and direction valves. The fluid line control, electric power is supplied by electromagnetic force occurring on the coil bobbin is made by moving. Proportional Cartridge Valves Works with electrical signals proportional valves and converts it into electrical signals proportional force. Entering the valve by increasing or decreasing the electric current occurring at the valve coil increases or decreases in proportion to the force. Consequently the amount of force by the valve coil, on-off, change the direction, pressure and flow is required to regulate.