Çocukluk çagı radyolojik el bileği kemik yaşı tayini ve greulich pyle atlası ile karşılaştırılması
Radiological wrist bone age determination in childhood and comparasion whith greulich-PYle atlas
  1. Tez No: 352645
  2. Yazar: VEDAT TARAVARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YEKELER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kemik yaşı (iskelet yaşı) incelemesi hem tıbbi hem de adli uygulamalarda önemli bir yere sahiptir. Tıbbi alanda tanı ve tedavide, adli alanda ise karar sürecinde kullanılabilmektedir. Türkiye'de bunun için en çok kullanılan yöntem el ve el bileği grafisidir. Tamamlanmış el ve el bileği kemik osifikasyonu, 18 yaş üstü vakalarda yaş tayinini zorlaştırmaktadır. Bu olguların aynı zamanda seksual maturasyonu ve diş mineralizasyonu da tamamlanmıştır. Klavikula medial başı, tüm vucutta en son kapanan epifize sahip olduğundan, bu kemiğin osifikasyon evresine bakılarak yaş tayini 18 yaşından sonra belli bir yaşa kadar yapılabilmektedir. Bu çalışmada 2010 ve 2013 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Acil ve Radyoloji polikliniklerine başvuran, yaşları 0 ile 19 yaş arası değişen 756 (% 40) kız, 1134 (%60) erkek olgunun uygun teknik ile çekilmiş sol el bilek grafileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Kemik yaşı tayini için çekilen sol el bilek grafileri, metabolik nedenlerle çekilen iskelet sistemi grafileri ve kırık sonrası çekilen kontrol el bilek grafileri çalışmaya dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Bone age (skeletal age) estimation has an important role in both medical and forensic applications. İt is generally used for diagnosis and treatment in the medical field and for the decision-making processes in forensic. The most commonly used method for bone age estimation in Turkey is the hand and wrist radiograph. Completed hand and wrist bone ossification, in cases over 18 years of age, makes bone age estimation difficult. Sexual maturation and mineralization of teeth in these cases have also been completed. Because the clavicular medial head has the most lately fused epiphysis in the entire body, by looking at the stage of ossification, the bone age determination can be made up to a certain age, even after the age of 18. In this study, we retrospectively examined left wrist radiographs from a total of 1890 men and women, ages ranging from 0 to 19 years who came to the radiology departments, İstanbul University İstanbul Medical Faculty Hospital in the time interval from 2010 to 2013. Left hand wrist radiographs taken for the determination of bone age, radiographs taken for reasons of metabolic causes and control X-rays taken after fractured wrist are not included in the study.