Çocukluk çağı araknoid kist olgularının klinik radyolojik ve elektroensefalografi bulguları ile değerlendirilmesi
Evaluation of childhood arachnoid cyst cases withclinical, radiologic and electroencephalographicfindings
- Tez No: 888302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KAÇAR BAYRAM, DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ÇOCUKLUK ÇAĞI ARAKNOĠD KĠST OLGULARININ KLĠNĠK RADYOLOJĠK VE ELEKTROENSEFALOGRAFĠ BULGULARI ĠLE DEĞERLENDĠRĠLMESĠ Amaç: Bu çalışmada, araknoid kist tespit edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, elektroensefalografi (EEG) bulgusu olan hastalarda bulgu ve semptomların araknoid kist ile ilişkisi, nörogörüntülemede tespit edilen kistin anatomik özellikleri, hastaların takibinde gelişen komplikasyonları, uygulanan tedavileri ve hastaların kliniğinin zaman içindeki seyrini daha iyi tanımlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne 01.09.2022-30.09.2023 tarihleri arasında başvuran ve nörogörüntülemede araknoid kist tespit edilen 1ay-18 yaş arası 225 hasta grubu dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, uyruk gibi demografik özellikleri, ilk başvuru yakınmaları, fizik muayene bulguları, nörogörüntülemede saptanan kistin anatomik özellikleri, hastaların klinik özellikleri ve takiplerinde gelişen komplikasyonlar geriye dönük incelendi. Bulgular: Araknoid kist saptanan 225 hastanın 129'u (%57,3) erkek, 96'sı (%42,7) kızdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF CHILDHOOD ARACHNOID CYST CASES WITH CLINICAL, RADIOLOGIC AND ELECTROENCEPHALOGRAPHIC FINDINGS Objective: In this study, we aimed to better define the demographic and clinical characteristics of patients with arachnoid cysts, the relationship between findings and symptoms in patients with electroencephalography (EEG) findings and arachnoid cysts, the anatomical characteristics of the cysts detected in neuroimaging, the complications that developed during the follow-up of the patients, the treatments applied, and the clinical course of the patients over time. Materials and Methods: The study included 225 patients between the ages of 1 month and 18 years who were admitted to the Pediatric Neurology Outpatient Clinic of Ankara Etlik City Hospital between 01.09.2022-30.09.2023 and who were found to have arachnoid cysts on neuroimaging. Demographic characteristics of the patients including age, gender, nationality, initial complaints, physical examination findings, anatomical features of the cyst detected on neuroimaging, clinical features of the patients and complications during follow-up were retrospectively analyzed. Results: Of the 225 patients with arachnoid cysts, 129 (57.3%) were male and 96 (42.7%) were female.