Kişisel bilgisayar kontrollu robot kol
- Tez No: 35270
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kişisel bilgisayar ile kontrol edilen bir robot kolun tasarlanması ve gerçekleştirilmesidir. Robot kol manipülatörü, beş dönel eklemden ve bir elden oluşmakta ve eklem hareketleri step motorlar tarafından sağlanmaktadır.Step motor sürücü devreleri, bir 8255 (Peripheral Interface Adapter) kartı aracılığıyla kişisel bilgisayara bağlanmakta ve step motor sargıları, yazılım ile üretilen palslar tarafından enerjilenmektedir. _ i _
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to design and realize a personel computer controlled robot arm. The robot manipulator consists of five revolute joints actuated by stepper motors and an end effector (hand). Interface between stepper motor drivers and the computor is provided by the way of 8255 (Peripharel Interface Adapter) board. The stepper motor wirings are energized with the pulses generated by the software. -II -