Hidrojenin yakıt olarak içten yanmalı motorlarda kullanımı ve diğer yakıtlarla mukayesesi
- Tez No: 35271
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırmada, klasik, 4-zamanlı, tek silindirli, hava soğutmalı ve buji ateşlemeli bir motorda benzine alternatif olabilecek gaz yakıtların kullanımı üzerinde çalışılmıştır. Motor silindir kapağında yapılan değişikliklerle, motora gaz yakıt enjeksiyonu yapılabilir ve sıkıştırma oranı ayarlanabilir hale getirilmiştir. Motor üzerine çeşitli parametreleri belirlemek amacıyla j bir su freni, sıvı yakıt ölçüm düzeneği, hava ölçüm düzeneği, devir ölçer, egzoz ve yağ sıcaklığı ölçerler, egzoz basıncı ölçer, gaz yakıt için akış ölçer ve gaz yakıt basınç ölçüm ve regülasyon düzeni bağlanmıştır. Ortam sıcaklığı ve rutubeti grafikli bir ölçüm cihazı ile sürekli ve zamana bağlı olarak kaydedilmiştir. Ortam basıncı ise ayrı bir basınç ölçer ile ölçülmektedir. Motora gaz yakıt beslemek amacıyla, emme supabından tahrikli ve silindir kapağına monte edilebilen özel bir enjektör tasarlanmıştır. Motor, öncelikle orijinal hali ile ve benzinle denenip, performans parametreleri kaydedilmiştir. Silindir kapağına enjektör bağlanarak önce gaz LPG ile, daha sonra da gaz hidrojen ile çalıştırılmış ve performans parametreleri kaydedilmiştir. Deneylerin amacı? benzine alternatif iki gaz yakıtın buji ateşlemeli bir motorda testi, sonuçların karşılaştırılması ve gaz yakıtın motora enjeksiyonunu sağlayan yeni bir enjektörün geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this research, gaseous fuels alternative to gasoline were studied in an conventional, 4-stroke, single-cylinder, air-cooled and spark-ignited engine. Fuel injection and the adjustment of compression ratio were achieved with the modification of the cylinder head. To determine certain parameters, equipment such as hydraulic brake, liquid fuel measuring device, air measuring device, tachometer, exhaust and oil temperature measuring devices, exhaust gas pressure measuring device, flowmeter for gaseous fuels and gaseous fuel pressure measuring and regulating device were assembled with the engine. Ambient temperature and the humidity were recorded continuously with respect to time via a graphical based measuring device. Ambient pressure was also determined by a pressure gauge. A new injector, which could be mounted to the cylinder head to provide fuel injection to the engine was designed. The engine in its original form was first tested with gasoline and the parameters were determined. By mounting the new injector to the cylinder head, it was then tested with LPG and gaseous hydrogen and the related parameters were recorded. The aim of the experiments were to test the applicability of the two alternative gaseous fuels to gasoline in an SI engine, compare the results and design a new injector, supplying gaseous fuels to an engine.