Tıp fakültesi hastanesine başvuran hastaların aile hekimliği uygulaması ile ilgili bilgi ve düşünceleri
The knowledge and opinion of patients who attended to a university hospital about the family medicine practice
- Tez No: 352719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PALANDUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇLAR: Bu çalışmada üniversite hastanesine başvuran hastaların aile hekimliği uygulaması hakkında farkındalıkları, bilgi ve düşünceleri, bu hizmetten yararlanma durumlarını nedenleriyle ortaya koymak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Ekim 2012 - Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne herhangi bir sebeple başvuran hastalardan kabul edenlere 40 soruluk bir anket uygulandı. Verdikleri cevaplar SPSS? (v21.0) istatistik programı ile, bağımsız ki kare testi kullanılarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 1500 hasta katıldı. Hastaların % 39,9'u hastanemize ilk kez gelmişlerdi; % 54,7'sinin kronik bir hastalığı vardı. Katılanların % 38'i bir sağlık sorunları olduğunda ilk başvurdukları yerin devlet hastanesi, % 35'i İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi olduğunu belirttiler. Hastaların başvurdukları sağlık kuruluşunda en çok önem verdikleri iki özellik tıbbi güven (% 35,4) ve hizmetti (% 29,7). İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuranların bu tercihlerinin önde gelen nedenleri daha iyi tedavi olacaklarına inanmaları (% 39,7), tetkik imkanının fazla olması (% 37,5) ve güven duymalarıydı (% 36,2). Hastaların % 53,1'i Aile Hekimliği Uygulaması ile ilgili bilgi sahibi olduklarını, % 39,2'si bu uygulamanın sağlık sorunlarına yararı olacağını, % 57,9'u bağlı oldukları Aile Sağlığı Merkezi'ne en az bir kez gittiklerini belirtmişlerdi. Aile Sağlığı Merkezi'ne gidenler ilaç yazdırmak için (% 48), tetkik ve tedavi için (% 35,9) ve rapor almak için (% 7,9) burayı tercih ediyorlardı. SONUÇLAR: Hastanemize başvuran hastaların çoğunluğu Aile Hekimliği Uygulaması hakkında bilgi sahibi olmakla beraber bu oran yeterli değildir. Uygulamanın yararlı olacağı beklentisindekilerin oranı da istenen düzeyde değildir. Hastalarımızın ancak % 60'ından azı daha önce bir Aile Sağlığı Merkezi'ne gitmiştir. Ülkemizde ülke çapında yürütülen Aile Hekimliği Uygulamasının istenen başarıya ulaşması ancak uygulamayla ilgili farkındalığın artması ve hasta beklentilerinin göz önüne alınması ile mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the awareness of patients who attend a university hospital about family medicine practice, their knowledge and thoughts and their beneficial status. MATERIALS AND METHODS: Between October 2012 and January 2013 a survey of 40 quetions was done in patients with consent who have applied to İstanbul University İstanbul Medical Faculty with any complaint. The results were analysed using Chi-squared test in SPSS statistics program. RESULTS: One thousand and five hundred patients attended the study. Out of them 39.9 % applied to our hospital for the first time; 54.7 % had a chronic disease. In case of a health problem 38 % declared a state hospital as the first choice of application and 35 % declared İstanbul Medical Faculty Hospital. Two of the most important properties sought on admission to a health center were medical trust (35.4 %) and good service (29.7 %). The leading reasons for choosing to attend İstanbul Medical Faculty were believing in a better therapy (39.7 %), availability of more test options (37.5 %) and trust (36.2 %). A rate of 53.1 % of patients stated they knew about the Family Medicine Practice 39.2 % stated this practice would be beneficial for health problems and 57.9 % went to the Family Medicine Center one time at least. Those who went to the Family Medicine Center preferred it for prescriptions (48 %), diagnosis and treatment (35.9 %) or getting reports (7.9 %). CONCLUSIONS: Although most of the patients attending our hospital are aware of the Family Medicine Practice, this number is not enough. The number of those who expect benefit from this practice is not at a desired level. Only less than 60 % of our patients have ever been to a Family Medicine Center. The desired success of Family Medicine Practice carried out country-wide, can only be achieved by increasing awareness and considering patient expectations.