Akciğer kanserli hastalarda tanı tedavi takip esnasında beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in patients with lung cancer
- Tez No: 687293
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN ÇİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda akciğer kanseri görülme oranı tüm dünyada azalırken, kansere bağlı ölümlerin içerisinde hem kadınlarda hem de erkeklerde en sık nedenini akciğer kanseri oluşturmaktadır. Tanı esnasında vakaların büyük çoğunluğu ileri evrede saptanmaktadır. Ortalama yaşam süresi en iyi tedavi verilmesi halinde bile aylarla sınırlı olan akciğer kanserinde, ortalama yaşam beklentisini öngörebilmek büyük önem kazanmaktadır. Ancak son yıllarda hedefli tedaviler ve immünoterapi gibi yeni sistemik tedaviler ile bazı hastalarda; hem ilerlemiş hastalığı hem de daha erken dönemde hastalığı olan hastalarda yaşam süresi oldukça uzamıştır. Bununla birlikte ortalama sağkalımı değiştirebilen başlıca unsurlardan biri kilo kaybıdır. Vücut kitle indeksi ve nutrisyonel parametrelerin akciğer kanseri ortalama yaşam sürelerinin ve yaşam kalitesine üzerine belirgin etkisi olduğu bilinmektedir Bu çalışmanın amacı, hastaneye başvuran akciğer kanseri tanısı almış hastalarda; Nütrisyonel Risk Taraması (NRS-2002), kan biyokimyasal parametreleri ve antropometrik ölçümleri kullanılarak akciğer kanserli hastalarda malnütrisyon riskini saptamayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2020-2021 yılları arasında Adana Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğine başvuran akciğer kanseri tanısı almış 18 yaş ve üstü 216 sı erkek, 50 si kadın olmak üzere toplamda 266 gönüllü hasta üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma prospektif kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Hastaların araştırmaya dahil olma ölçütleri ise; 18 yaşından büyük olmak, sitolojik veya histopatolojik olarak akciğer kanseri tanısı almış olmak, tanı ve tedavi prosedürlerini kabul etmiş olması, NRS2002'de yer alan sorulara doğru yanıt verebilecek düzeyde uyumu ve kooperasyonu ve bilinci açık hasta olması olarak seçilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza alınan 266 hastanın; 216 sı erkek, 50 si kadın, yaş ortalaması 61,7±10,5, medyan yaş 62 idi. Hastaların boy ortalaması 167,2±7,9 medyan boy 168 idi. Hastaların BMI ortalamaları 25,5±5,2 iken, % 17,3 46'ünün 20 ve altında, % 82,7 'sinin ise BMI değerinin 20'nin üzerinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: In recent years, the incidence of lung cancer has increased all over the world, and lung cancer is the most common cause of cancer-related deaths.At the time of diagnosis, the vast majority of cases are detected at an advanced stage, and it is of great importance to be able to predict the average life expectancy in lung cancer, whose average life expectancy is limited to months even if the best treatment is given.One of the main factors that can change average survival is weight loss.It was emphasized that body mass index and nutritional parameters can be used to determine the average life expectancy of lung cancer.The aim of this study was to determine the risk of malnutrition in patients with lung cancer using the Nutritional Risk Screening (NRS-2002), blood biochemical parameters and anthropometric measurements in patients admitted to the hospital with a diagnosis of lung cancer. Matherials and Methods: This study was conducted on a total of 266 volunteers, 216 males and 50 females, aged 18 years and over, diagnosed with lung cancer, who applied to Adana City Hospital Medical Oncology Clinic between 2020- 2021.This study was planned as a prospective cross-sectional study.Pathology reports of the patients, complete blood count, biochemistry, lung cancer diagnosis date, age at the time of diagnosis; hemoglobin, albumin, CRP, nutritional risks, BMI values and body composition found according to NRS 2002 scoring; applied treatments (chemotherapy, radiotherapy immunotherapy, surgery), smoking history, additional chronic diseases and observed during follow-up. clinical problems were noted.