Sosyal izolasyon oluşturulan ve oluşturulmayan genç erkek sıçanlarda ginkgo biloba ekstresi'nin öğrenmeye etkisi
Effect of ginkgo biloba extract on learning in young male rats in which social isolation was and was not generated
  1. Tez No: 352735
  2. Yazar: FATOŞ DENEME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AŞÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Literatürde sosyal izolasyonun öğrenme performansı ve belleği bozduğunu, Ginkgo biloba yaprak ekstresi uygulamasının ise olumlu yönde etkilediğini gösteren bir çok çalışma bulunmaktadır. Ancak Ginkgo biloba yaprak ekstresinin etkilerinin kronik uygulamayla ilişkili olup olmadığının veya sosyal izolasyonun ve Ginkgo biloba yaprak ekstresinin öğrenme üzerindeki karşılıklı etkilerinin araştırıldığı bir çalışmaya rastlanmadı. Bu nedenle, sunulan bu çalışmada genç erkek sıçanlarda sosyal izolasyon ve Ginkgo biloba yaprak ekstresinin kronik uygulamasının öğrenme ve bellek üzerindeki etkileri ve bu etkide NMDA reseptörlerinin rolünün araştırılması planlandı. Çalışmada; 54 adet Wistar Albino cinsi 4 aylık erkek sıçan kullanıldı. Çalışma; her biri ayrı kafeste barındırılarak sosyal izolasyon uygulanan, sosyal izolasyon uygulaması ile birlikte Ginkgo biloba yaprak ekstresi verilen, sosyal izolasyon uygulaması ile birlikte serum fizyolojik verilen, kafeslerde 4-5'erli barındırılarak sosyal izolasyon uygulanmayan, sosyal izolasyon uygulanmayan ve Ginkgo biloba yaprak ekstresi verilen, sosyal izolasyon uygulanmayan ve serum fizyolojik verilen sıçanlardan oluşan 6 grup ile yürütüldü. Tüm sıçanlar, çalışma süresince opak malzemeden yapılmış 25×40×15 cm ebatlarındaki standart kafeslerde ve her gün 12 saat aydınlıkta, 12 saat karanlıkta kalacak şekilde barındırıldılar. Ginkgo biloba yaprak ekstresi günlük 50 mg/kg dozda intraperitoneal olarak uygulandı. Yirmi bir günlük sosyal izolasyon ve Ginkgo biloba yaprak ekstresi uygulama işlemi sonunda 4 gün öğrenme periyodu 1 gün test periyodu şeklinde Morris su tankı testi çalışılarak öğrenme ve bellek test edildi. Ekstrenin akut etkisi değerlendirileceği için Morris su tankı testinin çalışıldığı beş gün boyunca Ginkgo biloba yaprak ekstresi uygulaması yapılmadı. Bulgular değerlendirildiğinde, 21 günlük sosyal izolasyona maruz bırakmanın 4 aylık Wistar Albino cinsi erkek sıçanlarda öğrenme performansı ve belleği bozmadığı aksine artırdığı ve verilen Ginkgo Biloba ekstresinin öğrenme ve bellek işlevlerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Many studies showing deterioration in learning performance and memory induced by social isolation and demonstrating the favourable effect of Ginkgo biloba leaf extract application exist in the literature. However, no studies which investigated the association of effects of chronic application of Ginkgo biloba leaf extract or which investigated the reciprocal influence of social isolation and Ginkgo biloba leaf extract on learning were found. Therefore, in the present study, investigating the effects of social isolation and chronic application of Ginkgo biloba leaf extract on learning and memory and the role of NMDA receptors in the relevant impact in young male rats was planned. Four month year-old 54 male Wistar Albino rats were used in this study. Study was conducted with 6 rat groups of which; one group included rats which were individually and separately kept in cages and socially isolated, one other group included rats which were socially isolated and given Ginkgo biloba leaf extract, one other group included rats which were socially isolated and given normal saline one other group included rats which were kept as 4-5 rats in every one cage that were not socially isolated and one other group included rats which were not socially isolated and given Ginkgo biloba leaf extract and last group included rats which were not socially isolated and given normal saline All rats were kept in standard non-transparent cages with a dimension of 25×40×15 cm and sheltered for 12 hours in light and for 12 hours in dark every day. Ginkgo biloba leaf extract was applied for 50 mg/kg/d intraperitoneally. After 21-day social isolation and Ginkgo biloba leaf extract application, learning and memory was tested in Morris water maze by 4-day learning period and 1-day test period. Ginkgo biloba leaf extract was not applied during 5 days when Morris water maze test was done because the acute effect of the extract would be evaluated. Findings show that social isolation for 21 days did not impair, conversely increase, learning performance and memory in 4-month male Wistar Albino rats and it was thought that Ginkgo biloba extract did not lead to significant alteration in learning and memory functions