Diabetes mellitus hastalarında yaşam ve uyku kalitesi
Sleep and life quality in patients with diabetes mellitus
  1. Tez No: 352747
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SERHAT İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
DM insülin sekresyonu, insülin etkisi veya her ikisindeki bozuklukluklardan kaynaklanan hiperglisemi ile karakterize metebolik bir hastalıktır. Diyabeti olan hastalarda, genel popülasyonla karşılaştırıldığında, diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi psikiyatrik belirti ve hastalık oranları yüksektir. DM'de yaşam kalitesi kronik hastalığı olmayanlara göre daha kötü iken, diğer kronik hastalıklara göre daha iyidir. Çalışmamızda, DM hastalarının yaşam kalitesi ile uyku kalitesinin değerlendirilmesi ve klinik özellikler ile yaşam kalitesi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, hasta grubunda 56'sı (%56) kadın, 44'ü(%44) erkek, kontrol grubunda ise 53'ü (%53) kadın, 47'si (%47) erkek olmak üzere 100 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ile ilgili parametrelerle değerlendirildi. Hastalar tarafından SF?36 ve Pittsburg uyku kalitesi ölçeği anketi dolduruldu. Puan hesaplamaları yapıldı. Veriler SPSS 14 programına yüklenerek istitistik analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
DM is metebolik disorder characterized by hyperglycemia due to insulin secretion and action or both. Psychiatric symptoms and morbidity rates are higher in patients with diabetes like other chronic diseases, compared to the general population. The quality of life is worse than the general population have no chronic diseases, but then again better from the other chronic diseases ,in Diabetes. In our study,we aim to investigate the relationship between quality of life and quality of sleep and also invastigate with clinical characteristics , quality of sleep and quality of life in DM patiens. The study group, including 100 patients;56 (56%) female, 44 (44%) male and the control group includes 100 healthy volunteers 53 (53%) women, 47 (47%) men. Sociodemographic and clinical characteristics of the patients were evaluated with the related parameters. SF-36 and Pittsburg sleep quality scale questionnaire was filled by the patients and healthy volunteers. Scores were calculated. Data analysis was performed by using SPSS 14 software.