Psöriazis hastalarında kronik yorgunluk varlığının araştırılıp bununla ilişkili etkenlerin gösterilmesi
Investigation of chronic fatigue and related factors in psoriasis patients
- Tez No: 608773
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Psöriazis toplumda ortalama %1-3 sıklığında gözlenen, eritemli zeminde üzeri skuamlar ile karekterize kronik ve inflamatuar bir deri hastalığıdır. Psöriazis hastalığı multifaktöryel bir hastalık olup, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişiklikler gösterir. Gelişiminde enfeksiyonlar, stres ve travma gibi uyarıcı faktörlerin rol oynadığı psöriazisin etyopatogenezi tam olarak bilinmemektedir. Psöriazis bireylerin yaşamlarını fiziksel, sosyal ve emosyonel açıdan etkiler. Hastalığın şiddetine göre kişinin günlük ihtiyaçlarını gidermesi dahi zor olabilir. Yıllar boyu seyreden bu kronik hastalığın varlığı hastayı karamsarlığa, umutsuzluğa, yorgunluğa, uykusuzluğa ve depresyona sürükleyebilir. Bu çalışmada, psöriazis hastalarında kronik yorgunluk varlığının araştırılıp bununla ilişkili etkenlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu kesitsel çalışmaya, psöriazis yan dal polikliniğine başvuran, Türkçe okuma-yazma bilen, mental geriliği olmayan, soruları anlayabilen, yapılacak anketleri özgür iradeleriyle onaylamış, sadece topikal tedavi alan, 18-50 yaş arası, 66 tane plak psöriazisli hasta ve 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Psoriatik artriti olan hastalar; tanı almış psikiyatrik bir hastalığı olan hastalar; metabolik sendrom, kalp hastalığı, hipertansiyon, Diabetes Mellitus tanısı olan hastalar; tanı almış bir kanser hastalığı olan hastalar; psöriazis dışı kronik inflamatuar veya romatolojik hastalık tanısı olan hastalar; tanımlanmış B12 veya demir eksikliği olan hastalar; tanımlanmış tiroid hastalığı olan hastalar ve kronik alkolizm varlığı olan hastalar bu çalışmadan hariç tutulmuştur. Tüm katılımcılara Piper Yorgunluk Ölçeği, Bireysel Özellikler Tanıtım Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi, Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Testleri, STOP Risk Skalası testleri uygulanacak ve ayrıca psoriazis hastaları Psöriazis Alanı ve Şiddeti İndeksi (PAŞİ) ile değerlendirmeye alınacaktır. İstatistiksel analiz için Pearson Ki-Kare ve Fisher's Exact Test kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyonların incelenmesi için Spearman Rho Korelasyon katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Psoriasis is a chronic and inflammatory skin disease characterized by an erythema and desquamation and has incidence of 1-3% in the community. Psoriasis is a multifactorial disease and varies depending on genetic and environmental factors. The etiopathogenesis of psoriasis, which is caused by stimulating factors such as infections, stress and trauma, is not known. Psoriasis affects individuals physically, socially and emotionally. Depending on the severity of the disease, it can be difficult to meet the daily needs of the person. The presence of this chronic disease over the years can lead to pessimism, hopelessness, fatigue, insomnia and depression. The aim of this study was to investigate chronic fatigue in psoriasis patients and to evaluate related factors. Materials and Methods: In this cross-sectional study, 66 psoriasis patients, aged between 18-50 years, who could read and write in Turkish, had no mental retardation, could understand the questions, approved the questionnaires with their free will, and received only topical treatment and 60 healthy control groups were included. Patients with psoriatic arthritis, a diagnosed psychiatric disease, metabolic syndrome, heart disease, hypertension, diabetes mellitus, cancer, non-psoriatic chronic inflammatory or rheumatologic disease, defined B12 or iron deficiency, defined thyroid disease and patients with chronic alcoholism were excluded from this study. Piper Fatigue Scale, Individual Characteristics Presentation Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Depression and Beck Anxiety Tests, STOP Risk Scale tests were applied to all participants and psoriasis patients were evaluated with Psoriasis Area and Severity Index (PASI). Pearson Chi-Square and Fisher's Exact Test were used for statistical analysis. Spearman Rho Correlation Coefficient was used to examine the correlations between the scales.