Mesane kanserinde idrarda belirteç olarak adam-28 araştırılması, sonuçlarının idrar sitolojisiyle karşılaştırılması
Evaluation of urinary adam-28 as a marker of bladder cancer, comparing the results of urinary cytology
- Tez No: 352763
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKIRLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mesane kanseri tüm kanserler içinde görülen dünyada 4. , ülkemizde 3. en sık görülen kanser olup üriner sistemin en sık malignitesidir. Prevelansı her geçen yıl artmakta olması araştırmacıları tanı ve takipte non-invaziv, uygulanabilir testlere yönlendirmiştir. Yapılan araştırmalarda henüz sistoskopinin yerini alabilecek bir belirteç tanımlanamamış, tanıyı destekleyebilecek nitelikte testler uygulanabilmektedir. Bu çalışmada amaç Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na mesane kanseri tanısı almış hastaların idrarında yeni bir potansiyel tümör belirteci olmaya aday olan ADAM-28 (A Disintegrin and Metalloprotease-28) seviyesini saptamak, güncel kullanımda olan sitoloji ile karşılaştırarak tanıdaki yerini araştırmaktır. Çalışmamıza 30 mesane kanseri, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta dahil edildi. Demografik özellikler açısından iki grup benzerdi. Bu hastaların sabah idrarlarından sitolojik inceleme ve ADAM-28 konsantrasyonu ölçmek için örnekler alındı. Hastaların genel özellikleri, sistoskopi ve patoloji sonuçları kayıt altına alındı. Çalışmamızda mesane kanserli hastaların idrar ADAM-28 konsantrasyonları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla 1,34±0,29 , 0,41±0,17 , p=0,009)(Tablo 10). Evre ve grade artışıyla birlikte ADAM-28 ortalamalarının yükseldiği görüldü. Ancak bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı(p>0,05, p>0,05)(Tablo 13 ve 14). Belirlenen tahmini referans değerlerinde olabilirlik oranı(OO) en uygun olan 0,175ng/mL referans olarak belirlendi(OO=2,36). Bu referans değerine göre duyarlılık %86,7, özgüllük 63,3, doğruluk %75,0, pozitif kestirim değeri %70,2, negatif kestirim değeri %82,6 olarak hesaplandı. Aynı hasta grubunda sitolojinin değerleri literatüre benzer şekilde sırasıyla %26,7, %96,7, %61,7, %88,9, %56,9 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is forth most common cancer in the world, third common cancer seen in our country and is the most common malignancy of the urinary tract. Increasing prevelance led researchers to non-invasive, applicable tests in the diagnosis and the follow-up. In recent researches no marker that can replace cystoscopy identified yet, tests can be applied to support diagnosis. The objective of our study was to determine the consantration of a new potential tumor marker urine ADAM-28 (A Disintegrin and metalloprotease-28) of the patients with bladder cancer appealed to Gazi University School of Medicine Department of Urology comparing with cytology to investigate the value in diagnosis. In our study, 30 patients of bladder cancer and 30 patients of control group, total of 60 patients were included. Demographic characteristics were similar in the two groups. Samples were collected from morning first voided urine of patients for cytological examination and to measure ADAM-28 consantration. General characteristics of the patients, cystoscopy and pathologic results were recorded. In our study, the urine ADAM-28 concentrations of patients with bladder cancer were significantly higher than the control group results(1.34±0.29, 0.41±0.17, respectively, p = 0.009) (Table 10). Along with increased stage and grade, ADAM-28 values were increased. However, this was not statistically significant(p> 0.05, p> 0.05)(Tables 13 and 14). From the estimated reference valuesthe most appropriate 0.175ng / ml was determined as the reference value due to the probability ratio(PR = 2.36). According to this reference value sensitivity 86.7%, specificity %63.3, accuracy 75.0%, positive predictive value 70.2%, negative predictive value was calculated as82.6%. In the same patient group, values of cytology were 26.7%, 96.7%, 61.7%, 88.9%, 56.9% respectively , similar to literature.