Bilgi teknolojilerinin sağlık hizmetleri sunum kalitesine etkisi (Sakarya İli'nde bir inceleme)
The effect of information technologies on the quality of health services a study in Sakarya Province
- Tez No: 554700
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HAMİT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık hizmetleri; geçmişten bugüne ve özellikle son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesiyle büyük aşamalar kaydetmiştir. Bununla beraber hastanelerin kalbi adeta bilgi sistemleri olmuştur. Çünkü hastaların tüm kişisel bilgileri ve sağlık verileri bu sistemlere yüklenip entegre bir şekilde istenilen anda bilgiye ulaşmayı mümkün kılmıştır. Bu sayede hastaya doğru ve hızlı tanı koyulabilmektedir. Bu çalışmada; Sakarya İl'i örnek alınarak Bilgi Teknolojilerinin Sağlık Hizmetleri Kalitesi'ne etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın amacı; Sakarya İli'nde tedavi hizmeti gören hastaların aldıkları sağlık hizmetlerine yönelik, kalite algılarının ve tatmin düzeylerinin saptanmasıdır. Bu amaca ulaşabilmek için, Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ve Sakarya Doğumevi Hastanesi'nde görev yapmakta olan doktorlar, sağlık personelleri, tıbbi sekreterler ve hastalara Bilgi Teknolojileri'nin Sağlık Hizmetleri Kalitesi'nin etkisine yönelik ne tür faydalar sağlandığına ilişkin görüşlerine başvurulmuştur. Toplamda 416 anket SPSS 21.00 istatistik paket programı ile çeşitli analizler yardımıyla incelenmiştir. Çıkan sonuçlara dayanarak sağlık kuruluşlarına, çalışanlarına ve bu alanda akademik çalışma yapmak isteyen kişilere, bilgi teknolojilerinin sağlık hizmetlerine etkisi ve sağlık hizmetlerinde kaliteyi arttırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health Service; From the past to the present, and especially in recent years, technology has made great progress with the rapid progress. However, the heart of the hospitals was almost information systems. Because all the personal information and health data of the patients have been installed on these systems and made it possible to reach the information in an integrated manner at any time. In this way, accurate and rapid diagnosis can be made to the patient. In this study; The effects of Information Technologies on the Quality of Health Services were investigated. Purpose of the study; Determination of quality perceptions and satisfaction levels of health care services for patients in Sakarya Province. In order to achieve this goal, doctors, health personnel, medical secretaries and patients working in the Sakarya Training and Research Hospital and Sakarya Maternity Hospital were consulted about the benefits of Information Technologies for the quality of Health Services. A total of 416 questionnaires were analyzed with SPSS 21.00 statistical package program with the help of various analyzes. Based on the results, suggestions were made to improve the quality of healthcare services and the impact of information technologies on health care services, healthcare workers and people who want to make academic studies in this field.