Ağrılı temporomandibular eklem hastalıklarında cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparation of efficiency of non-surgical treatment methods in painful temporomandibular joint disorders
  1. Tez No: 352787
  2. Yazar: HATİCE DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Temporomandibular eklem düzensizlikleri, ağrı ve disfonksiyona neden olarak yaşam kalitesini düşüren kompleks bir hastalık grubudur. Toplumda sık görülen bu rahatsızlık kişilerin günlük aktivitesini negatif yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı temporomandibular düzensizliklerde (TMD) cerrahi olmayan konservatif tedaviler ve minimal invaziv tedavi yöntemlerin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma grubu RDC/TMD'de Grup II'ye dahil olan ve bir taraf ekleminde ağrı semptomu olan 40 TME hastasından oluşturuldu. Hastalar tedavi yöntemlerine göre 4 gruba ayrıldı: 1.Splint tedavisi, 2. Artrosentez, 3. Medikal tedavi 4. Düşük doz lazer tedavisi (DDLT). Tedavi öncesinde ve tedaviyi takip eden 1. ayda manyetik rezonans görüntüleme (MRG) alındı. MRG'de, TMD'nin tipi ve eklem efüzyonu değerlendirildi. Hastalar tedavi sonrası 1., 3. ve 6. aylarda takip edildi. Her takip seansında ağız açıklıkları, eklem sesleri ve VAS değerleri not edildi. Bulgular: Tüm tedavi gruplarda tedavinin 1., 3. ve 6. aylarında ağız açıklığında artma, ağrı skorunda azalma tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Temporomandibular disorder is complex group of diseases which reduces life quality by causing pain and dysfunction. It is frequently seen in population and affects daily activities in negative means. The purpose of this study is to compare the effectiveness of non surgical conservative treatments and minimally invasive treatment methods in temporomandibular disorders (TMD). Material and Method: The study group comprised of 40 patients with unilateral painful TMD which fall into Group II according to RDC/TMD. Patients were divided into 4 groups according to the treatment method: 1. Splint therapy, 2. Arthrocentesis, 3. Medical treatment, 4. Low level laser therapy (LLLT). Magnetic resonance imaging (MRI) were obtained before treatment and at one month follow-up. The type of TMD and joint effusion were examined in MRI. Patients were followed after treatment at the 1st, 3rd and 6th months. Mouth opening, joint sound and VAS scores were noted at each control. Results: In all groups, mouth openings were increased and VAS pain scores were decreased at 1st, 3rd and 6th months after treatment (p0.05).