Bakır iyonlarının seyreltik çözeltilerinden elektrokimyasal yolla uzaklaştırılması
- Tez No: 35280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ÖĞÜTVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ağır melallerden bakam sulu çözeltilerinden ve atik sudan elektrokimyasal ayırma prosesi olan elektrodiyaliz yöntemiyle uzaklaştırılabilirliği incelenmiştir. Çalışmalar üç bölmeli hücrede kesikli-geri döngülü sistemde yapılmıştır. Kesikli-geri döngülü proseste, farklı bakır başlangıç derişimlerinde model CuCl2 çözeltileri ile çalışılarak, uygulanan gerilim, çözelti akış hızı, pH değerleri değiştirilmiş, bunların giderim, akım verimi ve enerji tüketimi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca bir metal kaplama tesisi durulama suyu alınarak elektrodiyaliz işlemine tabi tutulmuş ve düşük enerji tüketimi ile %100 bakır giderimi sağlanabilmiştir. Bundan başka farklı bakır derişimlerinde, farklı gerilim ve akış hızlarında kütle aktarım katsayıları hesaplanmış ve bu parametrelere bağlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work, the feasibility of the removal of cupper from it's dilute solutions and actual waste water was investigated by electrodialysis which is an electrochemical method. A three department cell applying recirculating batch mode was used. In the recirculating batch process, the effects of applied potential, flow rate and pH on the removal rate, current efficiency and energy consumption in different cupper concentrations were examined. Furthermore, an actual sample of waste water from a local plating plant was treated in the same reactor and full removal of cupper from waste water was reached with low energy consumptions. In addition, the mass transfer coefficients were determined in different cupper concentrations and flow rates. Relations between mass transfer coefficient and these parameters were investigated.